ראש עיריית כפר סבא לשעבר יהודה בן חמו הורשע בשחיתות

ראש עיריית כפר סבא לשעבר הורשע בשחיתות
בן חמו הורשע בגניבה, מרמה והפרת אמונים, וזוכה מהאישום על הטרדת עד. בית המשפט קבע שראש עיריית כפר סבא לשעבר הקים מערך תרומות של תווי קנייה - מהם לקח חלק לעצמו ולעובדי לשכתו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יהודה בן חמו
צילום: מילום: הדס פרוש, פלאש 90

בית המשפט המחוזי מרכז הרשיע היום (שלישי) את ראש עיריית כפר סבא לשעבר, יהודה בן חמו, בעבירות של גניבה בידי עובד ציבור; קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות; מרמה והפרת אמונים; מרמה, עורמה ותחבולה. בן חמו זוכה מעבירות של הטרדת עד והפרת הוראה חוקית באישום הרביעי.

בית המשפט קבע שבן חמו פיתח בלשכתו בעירייה מנגנון של איסוף תרומות בתווי קניה מאנשים עסקים שפועלים בכפר סבא. בין התורמים נמנו רשת יינות ביתן, חברת ינוב, חברת נווה מרום, רשת ויקטורי ואחרים. עוזרי ראש העיר ועובדי לשכה נוספים הופקדו על תפעול מנגנון התרומות, וראש העיר הנחה אותם למי לפנות. 

בסך הכול התקבלו מהתורמים תווי קניה לנזקקים לקראת חגי ראש השנה ופסח לאורך השנים סכום של כ-600 אלף שקלים. לפי כתב האישום, בפני התורמים הוצג מצג שווא של סיוע לנזקקים, ללא הבהרה כי הכסף מחולק לקרובים ומכרים, ולא על בסיס קריטריונים ברורים ושיוויוניים. עוד לא הוצג לתורמים שבן חמו עצמו יהנה מהתרומות באופן אישי, וכך גם עובדי לשכתו. 

חלק מהתווים אכן הגיעו למשפחות נזקקות, אך תווים בסך של כ-250 אלף שקלים חולקו לאנשי לשכתו של ראש העיר ולבן חמו עצמו - שחילק אותם כראות עיניו. עובדי הלשכה קיבלו באופן קבוע תווים מהנאשם לראש השנה ולפסח, מתוך התווים שנתרמו. בנוגע לתווים שהגיעו בפועל לנזקקים, נקבע כי לא מדובר בעבירה פלילית, וזאת על אף שאופן ניהול הפרויקט כולו היה שלא בהתאם לכללי המנהל התקין. 

לפי האישום, בן חמו החזיק חלק מהתווים בביתו ובלשכתו. הוא שילם חלק משכרה של עובדת משק בית שעבדה בביתו במשך כשלוש שנים באמצעות התווים. היא אף ערכה עבורו קניות של מוצרי מזון לביתו, באמצעות תווים שמסר לה, כל זאת בסכום מצטבר של אלפי שקלים. 

באישום השני, הורשע ראש עיריית כפר סבא לשעבר בעבירה לפי פקודת מס הכנסה, בנוגע לסכום שקיבל במרמה מתווי הקנייה - בסך של כ-250 אלף שקלים, עליהם לא דיווח. 

באישום השלישי, הוכח שבן חמו עסק באופן פעיל בענייניו של חברו רפי כחלון, וקידם אותם, תוך ניגוד עניינים. כחלון היה הבעלים של כמה מגרשים בכפר סבא, באמצעות חברה שבבעלותו, ובשל כך נזקק לשירותי העירייה בנושא תכנון ובניה. בן חמו פנה לגורמים הכפופים אליו בעירייה ולגורמים נוספים, וביקש מהם לקדם ולזרז את הטיפול בענייניו ש כחלון. גרסתו של הנאשם בעניין זה נדחתה. עם זאת, לא נטען על-ידי התביעה שכחלון קיבל היתר כלשהו שלא כדין עקב התערבות הנאשם. 

באישום הרביעי, הואשם בן חמו שלאחר ששוחרר ממעצר ונאסר עליו ליצור קשר עם מי מהמעורבים בחקירה, בנוגע לנושאי החקירה, שוחח הנאשם עם נהגו, מועלם, על נושאים הקשורים באופן מהותי לחקירה. ואולם, בהעדר בסיס ראייתי - ראש עיריית כפר סבא לשעבר זוכה מהאישום של הטרדת עד. 

* * * 

מסע בין עיריות ואבסורדים: מה קורה בפריפריות? | ארץ עיר

הפופולריים