לימודים בצל קורונה: כל מה שצריך לדעת לפני הצלצול הראשון

כל מה שצריך לדעת לפני הצלצול הראשון
שנת הלימודים נפתחת בזמן, אך שאלות רבות עדיין נותרו פתוחות. אז איפה לומדים מרחוק, מי צריך תו ירוק ומתי צריך לעטות מסכות? המדריך המלא להורים ולתלמידים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תלמידים חוזרים ללימודים בתל אביב, 11.02
צילום: צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

כ-2.4 מיליון תלמידים פתחו הבוקר (רביעי) את שנת הלימודים תשפ"ב בצל התחלואה הגבוהה בקורונה. כרבע מיליון מהם לא ילמדו בכיתות הלימוד, אלא בלמידה מרחוק או במרחבים פתוחים. 177 אלף תלמידי כיתות א' יצעדו לראשונה לבתי הספר, וכ-130 תלמידי י"ב יחלו את שנתם האחרונה. 

בפני הצוותים החינוכיים עומדים לא מעט אתגרים בפתיחת השנה. ורד ברוש, מנהלת בית הספר "ישראלי בית הכרם" בירושלים, אמרה לכאן חדשות: "יש לנו חוסן, אנחנו מכירים את הקורונ ויודעים מה לעשות. יש מורים שלא רוצים להתחסן, מעטים מאוד, הם יציגו תוצאות של בדיקה שלילית". ליהיא חליבה, יועצת בית הספר "אהוד מנור" באור יהודה הסבירה שהדגש הוא על הקשר האישי עם התלמידים. "בלי זה אין אפשרות ללמוד, היא ציינה. "אנחנו אוהבים ומקבלים כדי שלתלמידים תהיה את הנחיתה הכי טובה". 

בצד של התלמידים מדובר ללא ספק באירוע מרגש, בעיקר אחרי שנה שבה בילו רוב הזמן בבית. אגם וליאם, תלמידי כיתות ה'-ו', סיפרו לכאן חדשות: "הבדיקות קצת מפרעות באף אבל זה לא מסובך, זה קל. אנחנו מאחלים לעצמנו לא יהיה זום". איה מור שעולה לכיתה ג' הוסיפה: "זו שנה שלישית וזה מרגש, לא כיף ללמוד מהבית". 

עושים סדר בהנחיות

שנת הלימודים אומנם נפתחת במועדה, אך עם הנחיות מורכבות וחוסר ודאות מצד ההורים והתלמידים. אז איך ייראו הימים הראשונים בבתי הספר, איפה לומדים מרחוק, האם צריך להיבדק באופן תכוף ומה קורה עם התו הירוק? עושים סדר בכל ההנחיות.

מי ילמד בזום ומה עם התו הירוק? עונים על כל השאלות לקראת החזרה ללימודים

פתיחת שנת הלימודים תשפ"ב - עיקר ההנחיות 

• לימודים מרחוק או בשטח פתוח - רק בערים אדומות, מכיתה ח' ומעלה, בכיתות עם שיעור מתחסנים של פחות מ-70%

• אם תלמיד יצא חיובי בבדיקה מהירה - יש לוודא אותה עם בדיקת PCR

• מותר ללוות את הילדים לבתי הספר והגנים - רק עם תו ירוק או בדיקה שלילית

• עובדי ההוראה מחויבים להציג תו ירוק או בדיקה שלילית בכניסה למוסדות 

• מסכות בכיתות - חובה גם בשיעור וגם בהפסקה

• אם תלמיד או מורה מאומת לקורונה - כל מי ששהה עמו בכיתה ולא מחוסן נדרש בבידוד

• מגבלת התקהלות בבתי הספר - 50 בחלל סגור, 100 בשטח פתוח

איפה לומדים מרחוק? בערים אדומות מכיתה ח' ומעלה ילמדו מרחוק או בשטח פתוח רק אם שיעור המתחסנים הוא פחות מ-70%. בחודש הקרוב משרד החינוך מאשר גם למי שקיבל מנת חיסון אחת בלבד להיחשב כמחוסן

מותר ללוות את הילדים לבית הספר רק עם תו ירוק: הורים שלא יציגו תו ירוק או בדיקה שלילית מ-48 השעות האחרונות לא יוכלו להיכנס לשטח בית הספר. בשבוע הראשון ללימודים יתאפשר להורה ללוות את ילדו ללא הגבלות, אך רק בשטח פתוח של המוסד. משרד הבריאות ממליץ על כמה שפחות נוכחות של הורים בתוך הגן או בית הספר. 

המורים צריכים תו ירוק - התלמידים לא: עובדי ההוראה יידרשו להציג תו ירוק או בדיקה שלילית לקורונה כדי להגיע לבתי הספר. מנהלי בית הספר אחראים על בדיקת התו של המורים. באשר לתלמידים - אין ביכולת בתי הספר למנוע מתלמיד לא מחוסן להיכנס למתחם. מתוך 220 אלף עובדי הוראה במערכת החינוך, 18 אלף אינם מחוסנים. 

בדיקות לתלמידים - לא חובה, אך רצוי: עם פתיחת השנה אין דרישה מההורים לבצע בדיקות תכופות לילדיהם, אך משרד הבריאות רואה בכך צעד דרוש כדי למנוע תחלואה בבתי ספר, וגם בידודים. גם תלמידים מחוסנים ומחלימים צריכים לבצע בדיקה מהירה. כל מי שיצא חיובי בבדיקות המהירות צריך אחר כך לבצע את בדיקות ה-PCR בקופות החולים כדי לוודא אותן, זאת מאחר שאין 100% מהימנות בבדיקות המהירות.

מתווה פתיחת שנת הלימודים המלא של משרד החינוך

מסכות בכיתה - בכל שעות הלימודים: חובת עטיית המסכה בכיתה תהיה תקפה בכל זמן, גם בשיעור וגם בהפסקה. אם התלמידים יוצאים לשטח פתוח בהפסקה הם יהיו רשאים להוריד את המסכה, אלא אם הם נמצאים בצפיפות גדולה. 

מתי נכנסים לבידוד? אם מתגלה בכיתה תלמיד או מורה מאומת לקורונה, כל תלמיד שלא מחוסן מחויב להיכנס לבידוד. 

מגבלת התקהלות: אסור יהיה ליותר מ-50 איש להתקהל בחלל סגור או 100 איש בשטח פתוח.

טיולים מחוץ לבית הספר: אם בית ספר יחליט להוציא את תלמידיו לטיול שנתי או לפעילות מחוץ למוסד הלימודים, הוא יהיה חייב להתקיים באותן הקבוצות שבהן לומדים התלמידים בשגרה, ובהפרדה ביניהן

שרת החינוך: "לא נהסס לשנות את המתווה אם נצטרך"

שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון אמרה אמש במסיבת עיתונאים: "אני יודעת שלחלק מההורים ישנן גם חששות ואני גם יודעת שלא יהיה קל, אך יש לנו חובה מוסרית להחזיר את התלמידים ליציבות. יש לנו תוכנית שגובשה יחד עם משרד הבריאות, ולא נהסס לשנות אותה ולהתאים אותה למציאות שמתפתחת".

השרה הוסיפה שהשנה ההתמקדות תהיה בצמצום פערים. "נשים דגש על היבטים הרגשיים והחברתיים של התלמידים כי הם התשתית ללמידה מיטבית. ילד שלא פנוי ללמידה לא יגיע להישגים", היא הוסיפה.

הפופולריים