בג"ץ לממשלה: נמקו עד יום ראשון מדוע לא אוישו כל תפקידי השרים

בג"ץ לממשלה: נמקו מדוע לא אוישו תפקידי השרים
בג"ץ דחה על הסף עתירות הדורשות להוציא את נתניהו לנבצרות • בדיון מתח בג"ץ ביקורת חריפה על אי מינוי שרים קבועים לממשלה. נשיאת העליון חיות: "המצב שבו אין שרים קבועים מייצר חלל שלטוני"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מליאת הכנסת ריקה, 29.04.19
צילום: צילום: נעם רבקין פנטון, פלאש 90

בג"ץ הורה הערב (חמישי) לממשלה לנמק עד יום ראשון הקרוב מדוע לא אוישו כל תפקידי השרים ובמיוחד אי מינוי שר משפטים. ההחלטה נמסרה בתום דיון דחוף שקיים היום בעתירה למנות שר משפטים. בד בבד, בג"ץ דחה על הסף עתירות הדורשות להוציא את ראש הממשלה בנימין נתניהו לנבצרות, וקבע כי אין עילה להתערבותו בעת הזאת.

בדיון בעתירות בסוגיית אי מינוי שרים קבועים לממשלה, מתח בג"ץ ביקורת חריפה על כך. נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות אמרה בדיון כי "המצב שבו אין שרים קבועים מייצר חלל שלטוני ושאלה אם מצב כזה מתקבל על הדעת". השופטת חיות הוסיפה שהמצב היה צפוי וידוע גם ליועץ המשפטי לממשלה ולא נעשה דבר. שופטי בג"ץ גם מתחו ביקורת על כך שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לא הציג פתרון למצב שמהיום אין אפשרות לקיים דיוני מעצרים בהיוועדות חזותית בהיעדרו של שר משפטים. את העתירות הגישו התנועה לאיכות השלטון והתנועה לטוהר המידות.

מוקדם יותר, עדכנה המדינה את בג"ץ כי עד יום ראשון בצוהריים יוצג פתרון לדיוני מעצרים באמצעות וידאו, או שתובא לממשלה הצעה למינוי שר המשפטים. גם לשכת שר הביטחון בני גנץ פנתה אחר הצוהריים למזכירות הממשלה בדרישה לכנס את הממשלה ולמנות מייד שר משפטים קבוע.

אתמול הודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לראש הממשלה בנימין נתניהו ולראש הממשלה החליפי גנץ, כי מהיום תידרש המשטרה לשוב ולהביא עצירים ואסירים לדיונים בבתי המשפט, ולא יהיה אפשר לקיים דיונים בעניינם בשיחות וידאו. בחצות פקעו התקנות שאיפשרו דיונים מרחוק, ובהעדר שר משפטים - אי אפשר להאריכן.

הפופולריים