השוטר החשוד בגרימת מות אל-חלאק עתר לבג"ץ נגד מח"ש: "מתעמרים בי ומונעים ממני שימוע הוגן"

השוטר החשוד בגרימת מות אל-חלאק עתר נגד מח"ש
בפנייה לבג"ץ מבקש הלוחם כי בית המשפט העליון יורה למח"ש להבהיר מדוע הירי שביצע במהלך אירוע מבצעי הוא בלתי חוקי. בנוסף מתלונן החייל על התעמרות מצד החוקרים שמונעת שימוע הוגן - כמו אי העברת חומרי חקירה לידיו וניסיון להערים מגבלות מיותרות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תמונה של ההרוג הפלסטיני איאד חלאק שנהרג בעיר העתיקה 30.5
צילום: באדיבות המשפחה

פרשת איאד אל-חלאק: שוטר מג"ב, שזומן לשימוע בעקבות נסיבות מותו של איאד אלחלאק, הגיש היום (רביעי) עתירה לבג"ץ כנגד המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש). בעתירה מבקש הלוחם כי בית המשפט העליון יורה למח"ש להבהיר מדוע הירי שביצע במהלך אירוע מבצעי הוא, לטעמה של מח"ש, בלתי חוקי.

עד כה סירבה מח"ש לחשוף בפני הלוחם ועורכי דינו אילו נהלים הופרו לטענתה. בעתירה מתאר הלוחם מסכת שלמה של התעמרות מצד מח"ש כלפיו, בהתנהלות כוללת של חוסר הגינות שלא מאפשרת לו לנהל שימוע הוגן כחוק. כך, למשל, מתואר כיצד ניסו החוקרים למנוע את העברת החומרים לידי החייל, וכן איך ניסו לאסור עליו להציג את חומרי החקירה למומחים מטעמו. עוד נטען בעתירה כי מח"ש ניסתה להטיל על העותר מגבלות מיותרות, בניגוד לחוק ותוך חריגה מסמכות.

לפני כחודש פורסם בתוכנית דקלוינסון בכאן רשת ב על חילוקי דעות בין המחלקה לחקירות שוטרים לבין פרקליטיו של השוטר, שמעכבים את קביעת מועד השימוע והגשת כתב האישום. לכאן חדשות נודע כי מרבית החומר הועבר להגנה, אך את חלק מהחומר לא ניתן להעביר בשל חיסיון רפואי וכי חלקו רגיש. עוד פורסם כי פרקליטיו של השוטר, החשוד בהמתה בקלות דעת, שוקלים להגיש בג"ץ נגד מח"ש במטרה לקבל את כל חומרי החקירה.

בסוף חודש מאי אשתקד ירו שוטרים למוות באל-חלאק, תושב מזרח ירושלים בעל צרכים מיוחדים, לאחר שניסה להימלט מהם בעיר העתיקה בירושלים. השוטרים שהוצבו ליד שער האריות הבחינו בו וחשדו כי הוא מחזיק באקדח. הם קראו לו לעצור והוא החל להימלט. במהלך המרדף נורה ונהרג. לאחר בדיקת המשטרה התברר כי החשוד איאד לא היה חמוש, וחקירה נפתחה. 

לפני כחצי שנה הודיעה המחלקה לחקירות שוטרים כי החליטה לסגור מחוסר אשמה את התיק נגד מפקד הכוח באירוע. בחודש אוגוסט קיימה מח"ש שחזור של אירועי הירי עם אחד החשודים בפרשה. במח"ש ציינו כי מצלמות האבטחה המוצבות ברחוב לא תיעדו את הירי, אך משפחת אל-חלאק לא קיבלה זאת ודרשה לחשוף את התיעוד של האירוע.

הפופולריים