"אם ג'נין לא רגועה - הגדה תבער": המשבר החמור שפוקד את הבירה הכלכלית של צפון הגדה

"כל הגדה תבער": המשבר החריף שפוקד את ג'נין
סגירת מעבר ג'למה לפני שנה בדיוק, קטע את זרם המבקרים והלקוחות לג'נין. הסוחרים שכורעים תחת הנטל מזהירים שצעירי העיר עלולים להיזרק מחדש אל מעגל הטרור
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ג'נין, מתוך חדשות הערב, 18.03.21
צילום: צילום: כאן חדשות

ג'נין, העיר הצפונית ביותר בגדה, עברה בשנה האחרונה רעידת אדמה כלכלית. העיר שקמה מהריסות האינתיפאדה השנייה והפכה מבירת הטרור והמתאבדים למודל של צמיחה ושגשוג כלכלי, נאנקת היום תחת הנטל. את המכה הגדולה ביותר חטפה ג'נין לפני שנה בדיוק, עם סגירת מעבר ג'למה לכניסת ערבים ישראלים בכלי רכב. מאז המעבר לא נפתח. ערביי ישראל שהיו המנוע הכלכלי של העיר, נעלמו מאז ברובם מהנוף. וג'נין, הפסידה קרוב לשני מיליארד שקלים בתוך שנה.

נוכח העלייה המתחדשת בתחלואה ברשות הפלסטינית, אתמול נכנסה ג'נין לסגר נוסף. יומיים לפני כן ניתן היה לראות בצידי הדרך את החנויות שנסגרו מזמן ואת הדוכנים שננטשו. אין כמעט זכר לרחובות התוססים מפעם. באחד הרחובות עומדת מיותמת מסעדת "אום אל-באשי", שפועלת כבר יותר מ-60 שנה. לפני הקורונה התרוצצו שם כ-40 עובדים בין המטבח ללקוחות. בשנה האחרונה רובם נשלחו הביתה.

בעל המקום, לואי ערור ומג'ד העובד שלו מניפים עכשיו דגל אדום ותמרור אזהרה. "לבחור הזה אין שאיפות לעתיד והוא יחשוב לעשות טרור. נהייתה כאן קרקע פוריה לטרוריסטים, וזה ישפיע באופן אוטומטי על ישראל", אומר לואי. "למה הכול פתוח חוץ מג'נין? ג'נין יכולה להצית את כל הגדה. אם ג'נין לא רגועה - כל הגדה תבער", מזהיר מג'ד.

אז מדוע רק מעבר ג'למה סגור, בעוד שיתר המעברים בגדה פתוחים? לכך אין תשובה ברורה. מה גם שערביי ישראל יכולים להיכנס לג'נין בצירים עוקפים. יש מי שסבורים שישראל בחרה לסגור דווקא את המעבר הזה, כי כך היא מצטיירת כמי שסגרה פרצה בימי הקורונה מחד, ומאידך אינה משלמת מחיר מול האוכלוסייה היהודית בגדה, שמעבר זה אינו משמש אותה. "להסתמך על דלת שהישראלים יכולים לסגור זה בעיה, אבל אין אופציה אחרת. אין לנו מעבר אחר", אומר עמאר אבו בכר, ראש לשכת המסחר של ג'נין. "אני מקווה שהצד הישראלי מבין שהחזרת ג'נין אחורה כלכלית זה לא פתרון, להיפך", הוא מוסיף.

"יש לנו אינטרס שהמעבר יהיה סגור. אבל כשאני מסתכל על כל הגדה, למה רק ג'למה? למה לא סוגרים את כל המעברים בגדה? יכול להיות שהם מענישים אותנו. למה? אני לא יודע"

המושל של ג'נין, אכרם רג'וב, מודע היטב לעמדה הרשמית של השלטון המרכזי ברמאללה שלא לאפשר כניסה של ערביי ישראל לשטחים בגלל הקורונה. לכן הוא מנסה לאזן בין המצב הקשה של הסוחרים, לבין תחלואת הקורונה בג'נין והמדיניות הרשמית של הרשות שאוסרת כניסת ערביי ישראל לשטחים.

"אני לא אומר שצריך לפתוח את ג'למה היום, אני מבין שהמצב גרוע. איך נכניס את ערביי ישראל לפה כשכבר הגענו לקו האדום?", הוא אומר. "יש לנו אינטרס שהמעבר יהיה סגור. אבל כשאני מסתכל על כל הגדה, למה רק ג'למה? למה לא סוגרים את כל המעברים בגדה? יכול להיות שהם מענישים אותנו. למה? אני לא יודע", מוסיף רג'וב.

השתתפו בהכנת הידיעה: עומרי חיים ואלון אמיצי

הפופולריים