השלג בירושלים נמשך, פתיתים גם במצפה רמון

השלג בירושלים נמשך, פתיתים גם במצפה רמון
השלג שיורד בירושלים צפוי להיערם לגובה של 10 סנטימטרים • כביש 1 נפתח ונסגר לתנועה לסירוגין • ברמת הגולן ובהרי הגליל בוטלו הלימודים היום בכמה יישובים • במישור החוף חוששים מנזק שיגרמו הרוחות, חשש גם משיטפונות בדרום • צפו במכ"ם הגשם המתעדכן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שלג ברחוב יפו בירושלים, 17.2.21
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מזג האוויר הסוער: בבתי הספר וגני הילדים בגוש עציון ובצפון רמת הגולן לא התקיימו לימודים היום (חמישי). אין לימודים גם במועצה האזורית גליל עליון - למעט המסגרות הגיל הרך. ביישובי ההר בגליל העליון ייתכנו לימודים, אך צפויים בהם שיבושים. בצפת תנסה העירייה להפעיל את מערך החינוך המיוחד, אך טרם הוציאה על כך הודעה מסודרת. 

אחרי שפסגות הצפון כוסו לבן, אתמול אחר הצוהריים החל לרדת שלג גם בירושלים שנמשך לתוך הלילה. משטרת ישראל סגרה אמש בשעות הערב לסירוגין את כביש מספר 1 לתנועה ממחלף גינות סחרוב ועד מחלף שער הגיא לשני הכיוונים. גם כביש 38 המחבר את שער הגיא לבית שמש והסביבה נחסם לתנועה. כמו כן, הרכבת הקלה בירושלים שבה לפעילות לאחר שנאלצה להפסיקה בשל הצטברות שלג על המסילות.

השלג שיורד בירושלים צפוי להיערם עד לגובה של 20-10 סנטימטרים. אבל החגיגה המושלגת לא צפויה להישאר כאן זמן רב – מחר בבוקר כבר יחל לרדת גשם בעיר והשלג יימס בהדרגה. שלג החל לרדת אתמול בערב גם במצפה רמון.

באתר החרמון נערמו במפלס התחתון כ-30 סנטימטרים, והטמפרטורה שנמדדה שם אמש - מינוס 3 מעלות. שלג קל יורד גם בשכונות הגבוהות של צפת. שלג החל לרדת גם בהר ברכה שבמועצה האזורית שומרון. כביש 99 נסגר לתנועה ממסעדה למפל סער בשני הכיוונים. גם כביש 98 נסגר בין מסעדה למג'דל שמס. בנוסף, בירושלים, כביש 60 מצומת המנהרות לכיוון דרום נחסם לתנועה. 

מכ"ם הגשם

לעדכוני החסימות באתר של מוקד התנועה

הלימודים בצפון רמת הגולן לא יתקיימו  היום. באשר למוסדות החינוך בצפת, נמסר כי לפנות בוקר תהיה הערכת מצב ויוחלט אם להשביתם. בירושלים תחילת פעילות מוסדות החינוך המיוחד תידחה בשעה ותתחיל ב-9:00 בבוקר. לגבי שאר המסגרות, ההחלטה תתקבל בהמשך.

בתוך כך, בכיר בעיריית ירושלים מתח אתמול ביקורת על ההחלטה להשבית את הלימודים. לכאן חדשות נודע כי סגן ראש העירייה המחזיק בתיק החירום והביטחון, אלישע פלג, אמר בישיבה כי הצעד הזה מוגזם: "על פי התחזיות, השלג לא ייערם במידה ניכרת, אין צורך להיות בפאניקה". בתגובה, אמר מנכ"ל עיריית ירושלים איציק לארי לכאן חדשות כי ההחלטה הייתה מוצדקת.

לארי ציין את השלג הכבד שירד בבירה לפני שמונה שנים. "לו נערמו 20 או 30 סנטימטרים של שלג ולא היינו ערוכים כולם היו באים בטענות ובצדק. עדיף להיות ערוכים לתרחיש קיצוני ולהתבדות", אמר מנכ"ל עיריית ירושלים.

ומה קורה בשאר הארץ? 

בערי מישור החוף שבצפון נערכים להצפות. בנהריה פעלו להעמקת המאגרים כדי למנוע הצפה של נחל געתון, כפי שקרה כמה פעמים במערכות סוערות קודמות. חשש כבד בערי מישור החוף גם מפני נזק שיגרמו הרוחות העזות.

בשל מזג האוויר הסוער נסגרו כל נמלי הים בישראל ולא תתאפשר כניסתן ויציאתן של ספינות. לפי שעה, הטיסות החריגות מנתב"ג נמשכות כסדרן.

כל מה שאתם צריכים לדעת על מערכת השלג

בדרום גם סוער וייתכנו סופות חול מקומיות, ויש חשש משיטפונות בנחלי מדבר יהודה וים המלח. מחר יוסיף לרדת גשם מהצפון ועד צפון הנגב. בהמשך היום ייפסק השלג בהדרגה והגשם ייחלש, אך בשישי המערכת החורפית שוב תתחזק ויהיה חשש כבד מאוד מהצפות במישור החוף, בעיקר באזור תל אביב.

שלג בירושלים לאורך השנים - מה היה לנו?

ד"ר נועם חלפון מאגף אקלים בשירות המטארולוגי סיפר לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בתוכניתם בכאן רשת ב על השלג הראשון שדווח בירושלים. "השלג הכי גדול בפקד את ירושלים לפני 101 שנים, בפברואר 1920", הזכיר. "נערמו כ-90-70 סנטימטרים. יש תמונות של ילדים בתעלות שנחפרו בתוך השלג כדי שיהיה אפשר לנוע. היו נזקים גדולים, והעיר הייתה משותקת למשך יותר משבועיים באזורים מסוימים".

האזינו לריאיון המלא עם ד"ר נועם חלפון, בכאן רשת ב

לדברי ד"ר חלפון, "השלג הבא היה ב-1950. מעניין שבאירועי שלג נוטים לבלבל שנה קדימה או אחורה. שנת 51 הייתה שנת בצורת זוועתית, שלג ירד בשנת 50".

"בשנת 2000 היה שלג קל בפנים מישור החוף, באזור כפר סבא, אבל זה לא שלג שנערם. גם ב-1992 היה ברד רך, 'שלג לעניים', לתל-אביבים, שנערם קצת אבל זה לא היה שלג. השלג המשמעותי האחרון בירושלים היה בפברואר 2015. פעם בעשור יש היערמות של בערך 10 סנטימטרים", סיפר ד"ר חלפון.

השתתפו בהכנת הידיעה: שרון וכסלר, סולימאן מסוודה, רובי המרשלג, חן ביאר ואיציק זוארץ.

הפופולריים