חודש אחרי שנחשפה הכנסייה הביזנטית בבניאס התגלה - אחת מאבני הבניין שימשה כמזבח

מזבח לאל פאן מלפני 1,800 שנה התגלה בבניאס
במתחם בשמורת הטבע שעליו הייתה כנסייה ביזנטית נחשפה תגלית מהתקופה הרומית - אחת מאבני הבניין של הכנסייה היא למעשה מזבח לאל פאן שהוקדש על ידי איש עשיר מאנטיוכיה שבגבול טורקיה-סוריה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ארכיאולוגיה, עתיקות, בניאס
צילום: צילום: יהונתן אורלין רשות הטבע והגנים

אחרי שבחודש שעבר התגלתה כנסייה ביזנטית בבניאס, היום (שלישי) פרסמו החוקרים במקום כי באותו אתר התגלה מזבח מרשים ומיוחד עם כתובת לאל פאן. שמטרתה לחשוף את העתיקות שבחזית מערת פאן ולהכשיר את השטח לביקורי קהל תוך שימור השרידים. הממצא נמצא במסגרת חפירה שבוצעה ביוזמת רשות הטבע והגנים, ועל ידי פרופ' עדי ארליך ורון לביא מהמכון ע"ש זינמן באוניברסיטת חיפה.

בחפירה התגלה מתחם פולחן רומי בחזית המערה, שעליו נבנתה מאוחר יותר כנסיה ביזנטית. בוני הכנסייה השתמשו במזבח רומי כאבן בנייה. כשנחשף הקיר בחפירות, התברר שהמזבח מהמאות השניה או השלישית לספירה, נושא כתובת ביוונית. מדובר במזבח שהוקדש על ידי אדם בשם אתנאוס בן סוסיפטרוס שהגיע מאנטיוכיה הרחוקה, עיר חשובה שכיום ממוקמת בגבול בין טורקיה לסוריה.

גילוי הכנסייה בבניאס

אותו אדם הקדיש את המזבח לאל פאן ההליופוליטני – שילוב של שני אלים, פאן אל הרועים שלו הוקדש המתחם בתקופה הרומית, והליופוליטנוס שהוא כינוי של האל היווני זאוס, בגרסה פולחנית שרווחה באזור. בנוסף מצוין שהמזבח הוקדש מכספו הפרטי של המקדיש ובעקבות נדר שהוא נדר, שזו נוסחה מקובלת בהקדשות בתקופה הרומית.

הפופולריים