"יש פה שתי מדינות": האם ישראל נטשה את הנגב?

"יש פה שתי מדינות": האם ישראל נטשה את הנגב?
שנים של התעלמות ועצימת עיניים מצד הרשויות בכל הנוגע להתיישבות כ-300 אלף הבדואים שמתגוררים בנגב נושאות פירות. פשיעה והברחות נשק וסמים מצד בדואים הן רק חלק מהתוצאה של איבוד השליטה - וכל הצדדים סובלים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פינוי גני טל + פלח לעמוד התנתקות
צילום: צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

האם מדינת ישראל איבדה את המשילות בנגב? הסדרה "ארץ אחרת" מציגה את הפירות של שנות ההתעלמות ועצימת העיניים של הרשויות מכל המתרחש בחבל הארץ הגדול בארץ, ואת אי קבלת האחריות, למעשה, על הצרכים של כ-300 אלף הבדואים שמתגוררים שם. פשיעה והברחות נשק וסמים הן רק חלק מהתוצאה של איבוד השליטה של המדינה ושל המשטרה.

מי שנמצא בחזית וצריך להתמודד בשטח עם התוצאות הוא המשטרה - שמודה שהיא לא מצליחה להיות בכל מקום בכל רגע. במצב כזה, שני הצדדים נותרים מתוסכלים - גם בביר הדאג' וגם אצל השכנים ברתמים.

"שתי מדינות יש בנגב": האם למשטרה יש סיכוי מול הפשיעה הבדואית? | פרק 1 

הכפרים תראבין ואום אל-חיראן פונו בהסכמה אחרי הבטחות לעבור ליישובי קבע עם קרקעות חקלאיות, תשתיות, חינוך ומקומות עבודה. בפועל הכפרים פונו, אך הבטחות המדינה, גם אחרי שנים, עדיין רחוקות מלהתקיים. 

"הבטיחו הרים וגבעות - ואין כלום": הכפרים שפונו ועדיין ממתינים ליישוב קבע | פרק 2

המציאות בנגב היא בעיקרה תוצר של עשרות שנים שבהן הרשויות עצמו עיניים והתעלמו מהצרכים של כ-300 אלף הבדואים שמתגוררים שם. אנשי החינוך במגזר מלינים על היעדר ריבון ועל הישגים נמוכים, שיעור אנלפאבתיות גבוה ועל משרד חינוך - שמאפשר לחוקי השבט להכתיב את מה שקורה בגני הילדים ובבתי הספר.

"המערכת רקובה": האם משרד החינוך נכנע לחוק השבטי במגזר הבדואי? | פרק 3

למרות נתוני הפתיחה הנמוכים, כמה צעירים בחברה הבדואית הצליחו לשבור את תקרת הזכוכית. הכפר דריג'את הצטרף להצלחה וזכה להכרה גם בזכות דרך המאבק שבחרו תושביו.

כוכבי המדבר: הצעירים הבדואים שמנפצים את תקרת הזכוכית | פרק 4

הפופולריים