ליברמן על תחקיר יהדות העולים מברית המועצות לשעבר: "מסע ציד מבהיל"

ליברמן על תחקיר יהדות העולים: "מסע ציד מבהיל"
יו"ר ישראל ביתנו הגיב על חשיפת כאן חדשות לפיה משרד הפנים עורך בדיקות ליהדותם של יותר מ-2,000 ילדי ונכדי עולים מברית המועצות לשעבר ואמר: "החרדים קיבלו משרד חקירות פרטי". ח"כ מלינובסקי: "הפרקטיקה של התניית רישום לידה בוויתור על יהדות - מזכירה משטרים אפלים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ליברמן ועולים חדשים
צילום: צילום: סראיה דיאמנט, משה שי, פלאש90

יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן הגיב הבוקר (שלישי) לחשיפת כאן חדשות אודות חקירות סמויות שנעשות לילדי ונכדי עולים מברית המועצות לשעבר לצורך בירור יהדותם, ואמר כי "מדובר במסע ציד, מסע מבהיל, שנועד להטיל דופי באוכלוסייה שלמה". את הדברים אמר בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה" עם אריה גולן בכאן רשת ב. 

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בשנים האחרונות מתעכב רישומם של יותר מ-2,000 ילדים ש"נולדו בישראל להורים עולים חדשים" - בשל בדיקות משרד הפנים. "כשהוקמה ממשלה ראיתי שהחרדים קיבלו את רשות מקרקעי ישראל ווועדות התכנון, לא ראיתי שהם קיבלו משרד חקירות פרטי", אמר ליברמן. 

"אריה דרעי החליט לעשות חקירות לגבי אנשים שנמצאים פה כבר עשרות שנים, שקיבלו הכרה מהגופים המוסמכים שאמורים להכיר בזכותם לעלות וביהדותם", אמר. יהדותם של בני המשפחות הללו כבר הוכרה עם קליטתם בארץ, אבל, בחלוף שנים, הם נדרשים להוכיח אותה מחדש. אם לא יספקו הוכחות, הספק ילווה אותן, ובעיקר את ילדיהן.

גם ח"כ יוליה מלינובסקי ממפלגתו של ליברמן הגיבה לפרסום בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב, ושאלה מדוע "אם הולכים 30 שנה אחורה לבדוק את יהודתם של עולי ברית המועצות, אז למה לא ללכת 70 שנה אחורה ולבדוק את יהדות כל גלי העלייה?". 

"תארו לכם את הסיטואציה", אמרה מלינובסקי, "שזוג ניגש למרשם האוכלוסין ומבקש להוציא תעודת לידה לתינוק, ומתנים את רישום התינוק בוויתור על יהודותו. זה מזכיר לי משטרים אפלים". 

הפופולריים