משרד המשפטים מעכב שילוב חיילים באכיפת ההגבלות

משרד המשפטים מעכב שילוב חיילים באכיפה
פרסום ראשון: במשרד דורשים החלטת ממשלה שתגדיר סמכויות בנושא. ממשרד היועמ"ש נמסר: לאחר דיונים, החלטת הממשלה צפויה לעבור אישור עוד הלילה • שני תושבי שכונת בית צפאפא חלו בקורונה - ופונו לבית החולים רק לאחר שהידרדר מצבם | עדכונים שוטפים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחסום משטרתי לבדיקה בירושלים בזמן הקורונה 29.03.20
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרסום ראשון: משרד המשפטים מעכב שילוב של חיילים במערך אכיפת ההגבלות. הסיבה לעיכוב - במשרד דורשים החלטת ממשלה שתגדיר סמכויות בנושא. מאות החיילים שצפויים להצטרף למערך האכיפה, יהיו חמושים וללא סמכות לעצור אזרחים.


ממשרד היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, נמסר: לאחר שהמשרד לביטחון הפנים גיבש טיוטה של החלטת ממשלה במוצאי שבת, התקיימו דיונים בנושא בשיתוף נציגי המשטרה, צה"ל והמשרדים לביטחון הפנים, הביטחון והמשפטים. הדיונים הסתיימו, והחלטת המממשלה תובא לדיון ואישור עוד הלילה. 


בתוך כך, מניין המתים מקורונה בישראל עלה ל-15: בבית החולים שערי צדק בירושלים נפטרה היום רוזה שרמן ארבל בת ה-84. שרמן-ארבל אושפזה לפני שישה ימים במחלקה המבודדת בשערי צדק במצב קשה מאוד

 רוזה שרמן ארבל (צילום: באבידות המשפחה). 

מוקדם יותר נפטרה אישה כבת 90 מנגיף קורונה בבית החולים מעייני הישועה. בהודעה שפרסם בית החולים נכתב כי היא סבלה ממחלות רקע נוספות. מנהל מעייני הישועה, הפרופסור מוטי רביד, התייחס בריאיון לכאן חדשות למצב בבית החולים ולהלוויית הב צבי שינקר אמש בבני ברק, שבה השתתפו מאות בני אדם. 

"אנחנו במלחמה": הכריז פרופסור רביד והוסיף כי "להלוויה אתמול הגיעו ירושלמים שהם פראי אדם, שאני לא יודע אם לקרוא להם רוצחים היום, והצטופפו כאן. גם הבוקר ראיתי אנשים ברחוב, חלק מהחנויות פתוחות, מתקהלים יחד בלי מסכות. הלקח לא הופנם מספיק". בד בבד, הרב בועז נקי מהפלג הירושלמי החרדי, אמר לכאן חדשות: "אנחנו קוראים לכולם לשמור על ההוראות, אבל צריך להבין - אדם שהרב שלו נפטר, והוא כמו אבא שלו, קשה לו לשבת בבית".

אחרי ההלוויה ההמונית אמש: בבני ברק כורזים לתושבים להישאר בבתים - תיעוד:

שיעור האבטלה מטפס ל-22.6%

שירות התעסוקה פרסם כי שיעור האבטלה עלה ל-22.6%. עד לשעה 17:00 נרשמו 21,254 דורשי עבודה היום. מתחילת חודש מארס נרשמו בלשכות התעסוקה 781,608 דורשי עבודה חדשים - 89.9% מהם בחל"ת. המספר הכולל של דורשי העבודה הפעילים בישראל מתקרב לכמיליון בני אדם. 

רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה, התייחס לנתונים: "בכל יום רבבות ישראלים מצטרפים למעגל דורשי העבודה בישראל. בקצב הזה, ברור לנו שיהיו יותר ממיליון בני אדם עוד לפני חג הפסח. בד בבד, העברנו לביטוח לאומי 96% מהנרשמים. אנו מטפלים בכך במהירות האפשרית, כדי שהישראלים יקבלו את דמי האבטלה עוד לפני החג". 

ללא בדיקות ופיקוח: מה קורה בשכונת בית צפאפא?

שני תושבים שכונת בית צפאפא בירושלים אובחנו כחולי קורונה בשבוע שעבר - ובכל זאת נשארו בבתיהם, כך נודע היום (ראשון) לכאן חדשות. החולים פונו לבית חולים כמה ימים לאחר שאובחנו, רק כשמצבם התדרדר והם סבלו ממצוקה נשימתית קשה. כעת הם נמצאים במלון דן בירושלים ומצבם יציב.

מגפת קורונה: ההנחיות, המספרים ומסלולי החולים - לכל העדכונים בעמוד הטלגרם של כאן חדשות

בד בבד, גורמי רפואה מקומיים וגם המתנ"ס בשכונה שיגרו כמה מכתבים דחופים למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, בבקשה לשנות את התנהלות המשרד במלחמה בנגיף במזרח העיר. באחד המכתבים, שהגיע לידי כאן חדשות, התלוננה מתנדבת במחלקת קורונה בהדסה עין כרם, ותושבת בית צפאפא, על המצב בשכונתה: "הנני מתגוררת בשכונת שרפת-בית צפאפא בירושלים, בשבוע האחרון שמעתי על לא מעט תושבים בשכונתי שנמצאו חיוביים לנגיף, ואף פגשתי חלק המאושפזים במחלקה בעבודתי".

המתנדבת במחקלת הקורונה בסיפרה שכשהחליטה לבדוק מהו מספר הנדבקים בשכונתה במפה של משרד הבריאות, היא גילתה שהמספר הרשום הוא אפס, על אף שזה לא המצב במציאות. המתנדבת, שנמצאת בלימודי תואר שני בבריאות הציבור באוניברסיטה העברית, התריעה בפני בר סימן טוב כי לנדבקים לא מתבצעות חקירות אפידמיולוגיות: "אין דיווח של חולי קורונה ולא בוצעה חקירה של החולים שנמצאו חיוביים לנגיף, על אף שיש לא מעט מקרים". היא ציינה כי משרד הבריאות גם אינו מבצע מעקב אחר תושבי השכונה שחזרו מחו"ל ואמורים לשהות בבידוד. 

ללא ריבית בשנה הראשונה: הקלות להלוואות לעסקים קטנים ובינוניים

שר האוצר משה כחלון הנחה את החשב הכללי רוני חזקיהו לבחון דרכים להקלת הבירוקרטיה לקבלת הלוואה, במסגרת קרן ההלוואות בערבות המדינה לעסקים קטנים ובינוניים - שנקלעו לקשיים תזרימיים כתוצאה מהשפעות התפשטות נגיף הקורונה.החשב הכללי החליט על שורה של הקלות בנושא, ובהן: המדינה תישא בעלויות הריבית של ההלוואה בשנה הראשונה. נוסף על כך, יקוצר הליך אישור הבקשות ויהיה ניתן לקבל הלוואה בתוך שבעה ימי עסקים.

 

הקלות נוספות שאושרו

• המערכת הבנקאית תפחית את שיעור הריבית הממוצע בהלוואות הקרן לעד 1.5% מעל ריבית הפריים.
• ביטול הגשת תוכנית עסקית ומסמכים נלווים נוספים במועד הגשת הבקשה לקבלת הלוואה, כך שהעסק לא יידרש להיערכות מוקדמת לצורך הגשת הבקשה.
• הקלה בשיעור הערבויות האישיות, כך שלא תעלנה על הערבויות האישיות הקיימות ללקוח בבנק.
• הפנייה ישירה של בקשת ההלוואה לבנק, ללא צורך בבדיקה מקדימה מטעם המדינה.

הפופולריים