"היו המון סימני שאלה": אורן אהרוני ענה על כל השאלות

"היו המון סימני שאלה": אורן אהרוני ענה על הכל
איך הגיב כשגילה עליו לראשונה? מה החשיבות בעצם פרסומו? והאמנם איש לא ידע על קיומו? העיתונאי שעומד מאחורי חשיפת כאן חדשות מגיב
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הנהר הסודי ליד ים המלח
צילום:

חשיפת הנהר הסודי באזור הדרום העלתה המון שאלות. האם אכן מדובר בנהר? האם באמת הרשויות לא ידעו על קיומו? האם ולמי היה אינטרס להסתיר את משאב הטבע? אורן אהרוני, שחשף את הנהר השיב על כל השאלות שהעליתם.

מה הביא אתכם אל הסיפור?

התקשר אליי הגיאולוג שסיפר לי על נהר שזורם באמצע המדבר ואף אחד לא מכיר. כמו כל אחד ששמע את הסיפור, היו לי המון סימני שאלה, חשבתי שהוא לא נורמלי, בטח לא רציתי לספר סיפור שלא קיים, והיו לי המון תהיות איך להתקדם. הדבר הראשון שביקשתי זה צילומים מהמקום, ואז ראיתי משהו מדהים – לא ידעתי איפה זה, אם זה נמצא בכלל בישראל.

הדבר השני שביקשתי זה ללכת ולדבר עם כל הגורמים שהוא טוען שלא מכירים את המקום. אני בעצמי לא רציתי לפנות לגורמים כי חששתי שאם אפנה בשלב הזה אז זה ידלוף במקום אחר. אחרי יום אני שומע את כל רשויות הטבע בישראל נדהמים "לא ידענו, זה לא יכול להיות". אז הבנתי שיש משהו שחייב התייחסות.

אחרי זה אמרתי לגיאולוג ללכת למקום, והוא הזהיר שיש בולענים ומוקשים. כמובן, צריך להזכיר לכולם – אל תגיעו למקום, זה נכון שהוא הכי יפה, אבל בינתיים תסתפקו בתמונות. פעם לא היה שם שדה מוקשים, אלא זרם שם ים המלח. אבל ברגע שהים התייבש בין היתר בגלל מפעלי ים המלח הירדנים והישראלים, נחל ערבה שזרם בין הבריכות סחף איתו מוקשים מאזור ים המלח. ראינו את זה, נכנסנו בזהירות וידענו במדויק איפה יש מוקשים ואיפה לא.

באמת חסרים אנשים שידעו על קיומו של הנהר? למה אומרים שהוא סודי?

הנהר הוסתר מכל הוועדות. כששאלתי את החברה להגנת הטבע, הם לא ידעו על המקום וכל הגורמים הרלוונטיים לא הכירו את התופעות. לכן אנחנו אומרים שהוא סודי. נכון, יש גיאולוגים ומפעלים אבל הנהר סודי כי הוא הוסתר מהרשויות שהיו אמורות לפקח על השטח.

אז מהי בעצם המטרה בחשיפת הנהר? שאנשים ילכו לשם וייפגעו?

קודם כל - כמו שאמרנו, לא ללכת. המטרה שעומדת מאחורי החשיפה היא לטובת הציבור, לטובת עם ישראל. אמנם יש לנו מעט מאוד שטח שאפשר לטייל בו ולהנות ממנו, אבל הנה יש פה מקום שהוא מוסתר מעיני הציבור והוא נמצא בתוך שטח הזיכיון של מפעלי ים המלח. מבחינה גיאולוגית הוא בעל חשיבות עולמית. יש אינטרס ציבורי עליון להכיר את המקום ולדעת שהוא קיים וכמובן לשמור עליו. חשוב שהציבור, הגופים והמוסדות ידעו שהוא קיים. מטרה נוספת היא כמובן שהרשויות ינקו את השטח מהסכנות שנמצאות בו כדי שכולנו נוכל להנות מהפלא הנהדר הזה. זה משהו שבאמת כדאי לראות.

הפופולריים