דין וסתיו נהרגו באסון המעלית, משפחותיהם: "הזנחה פושעת"

דין וסתיו נהרגו באסון, המשפחות: "הזנחה פושעת"
אביו של דין יעקב שושני: "קיבלנו אותו ל-25 שנה ועכשיו החזרנו אותו" • המשפחות תוקפות בחריפות את הרשויות • ראש העיר תל אביב: "מערכות הניקוז לא יכולות לעמוד באירוע כזה" • עדה לאסון: "דיברנו עם הלכוד במשך חמש דקות ואז הוא השתתק"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סתיו הררי ודין יעקב שושני שנהרגו באסון המעלית בדרום תל אביב ב-04.01.20
צילום: צילום: באדיבות המשפחה

דין יעקב שושני וסתיו הררי הם בני הזוג שנהרגו אתמול (שבת) באסון הצפת המעלית בדרום תל אביב. אביו של שושני, ציון, אמר הבוקר כי "אבות לא קוברים בנים, קיבלנו את דין ל-25 שנה ועכשיו החזרנו אותו. ככה זה". 

"זה קשה מאוד, דין היה מקסים, ילד נהדר, נבון, תמיד הסתכל מעבר". המשיך האב, וביקש שלא להפנות אצבע מאשימה כלשהי: "שבר ענן כזה קורה פעם ב-50 שנה. כולם נכנסו לתהום". האב אמר כי לא פנו אליו מטעם המשטרה או הכבאות.

על הקשר עם בת הזוג של בנו שנהרגה גם היא באסון אמר האב: "הם היו חברים שנים. הם גרו ביחד בבניין הזה. יד הגורל קשה מאוד".

בהודעה משותפת של משפחות בני הזוג נאמר הבוקר: "איך יכול להיות שאף אחד לא ניגש עדיין לדבר עם המשפחה, אף נציג רשמי – אף אחד מהעירייה או מהמשטרה, לספר לנו מה קרה. איך קורה שלקח לכֿוחות ההצלה כל כך הרבה זמן? ואיך בניין חדש כזה קיבל אישורים בכלל?". לדבריהם, "התשתיות בשכונה לא מטופלות כבר שנים – חוסר אכפתיות של העירייה מהתושבים של השכונה הזאת. זאת הזנחה פושעת". 

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי התייחס הבוקר להצפות בעיר, ואמר שמדובר במקרה חריג. בריאיון לתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב הוא הסביר כי "ירדו אתמול כמויות גשמים של פעם ב-50 שנה. אין בעולם מערכת ניקוז שמסוגלת לעמוד בקצב ספיקה כזה. בכל מיני ערים בעולם יש שיטפונות ואסונות. במושגים של מדינת ישראל זה אירוע דרמטי. מערכות הניקוז לא יכולות לעמוד בו". 

האזינו לריאיון עם רון חולדאי

קרן קולצ'ין המתגוררת בבניין שבו אירע האסון סיפרה בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן על השתלשלות האירועים. לדבריה, היא אמרה כי הצליחה לדבר עם אחד הלכודים במעלית, לפני שנהרג, ופירטה על הניסיון לקרוא לכוחות ההצלה – שלא צלחו.

"ישבנו בבית, היה גשם כמו ביום רגיל", סיפרה. "יצאתי למרפסת וראיתי שהמים עולים על הכביש עצמו מהביוב. שמענו דפיקות בדלת ואחד השכנים אמר 'תקשיבו, אני חושב שהחנייה תיכף תוצף – תוציאו את הרכבים שלכם'". בשלב הזה, סיפרה קולצ'ין, "רצתי עם השותפים למטה, כמובן לא במעלית כי הבנו שזה מסוכן. ראינו שהמים מגיעים עד הברכיים. אמרנו שלא ניקח סיכונים וחזרנו למעלה".

"שמענו דפיקות מטורפות בתוך המעלית, ניגשנו והתחלנו לשאול אם מישהו שם", המשיכה קולצ'ין. "הבן אדם אמר שהוא נתקע והוא למטה. השותפים התחילו להתקשר למד"א וכיבוי אש. ניסינו להשיג אותם במשך 20 דקות ואף אחד לא ענה לנו. הבחור במעלית הבין שהיא מוצפת כשהוא דיבר איתנו. הם ירדו מקומה שלישית ולא הבינו מה מצב המים בחניון. אחרי חמש דקות של שיחה איתו, פתאום היה שקט".

"דפקנו בדלת, השכנים ניסו לעזור, הביאו פטישים – הם התארגנו מהר. כל השכנים יצאו וניסו לעשות הכל", הוסיפה. "זה היה פשוט נורא. להבין שדיברת עם הבן אדם והוא לא עונה לך. אנשים היו בפאניקה".

דיירים נוספים בבניין סיפרו כי כוחות הכיבוי הגיעו ראשונים לזירה – רק לאחר כשעה וחצי מקריאתם הראשונית. כוחות המשטרה הגיעו לאחר כשעתיים וחצי. מכבאות והצלה נמסר כי נפתח תחקיר על האירוע, המשטרה הודיעה כי תפתח בבדיקה.

הליך החילוץ היה מורכב ונמשך כמה שעות. כוחות החילוץ ניסרו את גג המעלית כדי לנסות ולהגיע ללכודים. חברת השאיבה שפעלה בקומה המוצפת העידה כי פתחי הניקוז החיצוניים מחוץ לבניין אכן היו סתומים - מה שהוביל לחדירת המים לחניון. בנוסף, המעלית שבה נהרגו השניים היא מעלית חשמלית ולא הידרואלית, ולכן היא נסגרה הרמטית והיה קושי רב לפתוח אותה ולחלץ אותם.

הפופולריים