"נראה כמו פוגרום": בתי החולים משדרים מצוקה

"נראה כמו פוגרום": בתי החולים משדרים מצוקה
ועדת הכספים אישרה אמנם העברה של 40 מיליון שקלים לתקציב הבריאות, אך מערכת הבריאות חולה וזו לא התרופה. במרכז הרפואי לגליל שבנהריה חוו השבוע יום טראומטי במיוחד, כשהתפוסה בחדר המיון הגיע ל-200%
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בית החולים הדסה עין כרם בירושלים
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

החורף עוד לא הגיע, אבל בתי החולים בישראל כבר משדרים אותות מצוקה. ועדת הכספים הזמנית של הכנסת אמנם אישרה השבוע העברה של 40 מיליון שקלים לתקציב הבריאות, אבל לאיש אין אשליות, מערכת הבריאות חולה, ולא זו התרופה.

במרכז הרפואי לגליל שבנהריה חוו השבוע יום טראומטי במיוחד, כשהתפוסה בחדר המיון הגיע ל-200%, ולא רק זקנה אחת נאלצה לשכב במסדרון. אנשי הצוות הצטרפו לחולים ומשפחותיהם וסיפרו על חוסר אונים ותסכול.

"זה נראה כמו פוגרום, תמונה לא קלה שאי אפשר להשתלט עליה", אמר יונתן לרמן, אח בחדר המיון בבית החולים בנהריה. צליל חכם, אחות בחדר המיון סיפרה כי הצוות מרגיש שהוא בקריסה. "אחות אחת עברה התמוטטות עצבים, הרגישה שהיא לא מסוגלת לעמוד בלחץ", הוסיפה.


מערכת הבריאות סובלת כל הזמן - בכל העונות, ויש חשש שעונת השפעת תהיה קשה מאוד. יש יותר קשישים ויותר מחלות שהופכות למורכבות יותר. מערכת הבריאות לא מקבלת תקציבים ותוספת תקנים וזה הופך לקשה יותר משנה לשנה.

תוספת של 40 מיליון שקלים זה פלסטר במקרה הטוב, המערכת זקוקה למיליארדי שקלים. 40 מיליון יכולים אולי להספיק לכמה שבועות. הדוח של ה-OECD הראה שמספר הרופאים והאחיות בישראל הוא מהנמוכים בעולם. אבל "הבעיה" שהמערכת – יותר מדי יעילה. יש לה פחות משאבים ויש לה נתונים טובים. 

הפופולריים