תיעוד: כך עובדים ממוצא אתיופי במפעל קייטרינג אולצו להוכיח את יהודתם

תיעוד: עובדים אתיופים אולצו להוכיח יהדותם
כשנה לאחר חשיפת כאן חדשות, לפיה רב העיר קריית גת לא מאפשר ליוצאי אתיופיה לעבוד בקייטרינג עד שיוכיחו את יהדותם, מתפרסם תיעוד מהקייטרינג לי-בר, שבו נראה רב הקהילה האתיופית, שנשלח מטעם רב העיר, לברר את יהדות העובדים. הנהלת הקייטרינג עתרה לבג"ץ
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עובדי הקייטרינג לי-בר בקריית גת
צילום: צילום: תאגיד השידור

עובדים יוצאי אתיופיה במפעל הקייטרינג לי-בר בקריית גת נדרשו להוכיח את יהדותם. כך עולה מעדויות העובדים ומתיעוד שפורסמו היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. בתיעוד נראה הרב בנימין זרעו, רב הקהילה האתיופית בעיר, מברר לבקשת רב העיר משה הבלין את יהדות העובדים.

את הבדיקה ערך הרב זרעו באחד ממשרדי הקייטרינג לי-בר. העובדים מחו על ההשפלה, וגם בהנהלת הקייטרינג יצאו נגד ההליך וכינו אותו "מסדר בושה". כמו כן, הרב זרעו, שנשלח מטעם הרב הבלין, רשאי לעסוק בבירור יהדות, אך לא הוסמך מטעם המשרד לשירותי דת ומועצת הרבנות הראשית לאשר מיהו יהודי ומי לא.

בהקלטות נוספות שפורסמו הערב, נשמע צעיר יוצא אתיופיה, שהגיע לבשל בקייטרינג, נתקל בסירוב מצד משגיחי הכשרות מטעמו של הרב הבלין. לטענת המשגיחים, הצעיר לא יכול לבשל עד שלא תתברר יהדותו. לבר יפרח, סמנכ"ל הקייטרינג, נאמר כי העניין נתון להחלטת הרב הבלין.

הפרסום הערב מצטרף לחשיפת כאן חדשות מלפני כשנה, לפיה הרב הבלין אוסר על עובדים יוצאי אתיופיה לבשל עד שלא יוכיחו את יהדותם. החשיפה מאשתקד עוררה הדים ומחאה, וגררה תגובות נזעמות מצד גורמים רבים במערכת הפוליטית, כולל מראש הממשלה בנימין נתניהו, שאמר: "אנחנו לא מוכנים לקבל גזענות נגד יהודי אתיופיה ונגד כל קיבוץ אחר בישראל".

בקייטרינג לי-בר טוענים כי הם חווים התנכלות מצד רב העיר, שהסיר להם את כשרות המהדרין, ובכך פגע, לטענתם, בהכנסותיהם. הנהלת הקייטרינג עתרה לבג"ץ נגד הרב, ומחר יתקיים דיון בעתירה באמצעות באי כוחו של הבלין – עורכי הדין, ד"ר אליעד שרגא ואדווה בן יוסף. בעתירה דורשת הנהלת הקייטרינג, בין השאר, להדיח את הרב הבלין מתפקידו.

מהרב הבלין נמסר בתגובה: "מחר מתקיים דיון בעתירה שהגישה לי-בר לבג״ץ. התשובות של הרב הבלין תינתנה בבג"ץ, ויש להניח שפסק דינו של בג״ץ ידבר בעד עצמו ויאיר את את עיניהם של העושים במלאכה".

גילוי נאות: בימים אלה מתבררת בבית המשפט תביעת דיבה של הרב משה הבלין נגד כאן – תאגיד השידור הישראלי, בגין הכתבה שפורסמה באותו נושא בשנה שעברה.

הפופולריים