חוקר אקלים על פגיעת הברק: "הזרם - פי מיליון מהמכשירים בבית"

"הזרם בפגיעת הברק - פי מיליון ממכשירים בבית"
חוקר אקלים מסביר מדוע הפגיעה של בני משפחת חזות נדירה, ואיך מתגוננים. האזינו לריאיון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ברקים
צילום: צילום: נתי שוחט, פלאש 90

אירוע פגיעת הברק אתמול בחוף זיקים אמנם לא היה נדיר מבחינת שכיחותו, אבל הוא נדיר מבחינת אופי הפגיעה - חמישה בני אדם שחלקו יחד את הפגיעה, כך שעוצמתה הייתה פחותה ממה שהייתה אם היה נפגע רק אחד מהם. כך הסביר הבוקר (רביעי) דוקטור ברוך זיו, חוקר אקלים מהאוניברסיטה הפתוחה.

האזינו לריאיון עם ברוך זיו בכאן רשת ב


בריאיון לאסף ליברמן בכאן רשת ב הסביר זיו את עוצמת המטען החשמלי שנמצא בברקים: "מדובר על זרמים מטורפים - אם אנחנו מטעינים טלפון בזרם של אלפית אמפר, הזרם פה הוא אלפי אמפרים, כלומר פי מיליון מהזרם שאתה מכיר בבית מהמכשירים הקטנים".

זיו העריך כי בני משפחת חזות לא נפגעו באופן ישיר מהברק: "לרוב הברק לא עובר דרכנו, במקרה הזה ישנה השערה שהפגיעה הייתה דרך הקרקע, כלומר הברק כנראה פגע בסוכת המציל או איזשהו עצם בולט והתפשט דרך הקרקע לכל הכיוונים. הם עמדו יחפים או ישבו בכיסאות מתכת או מה שלא יהיה והם היו במגע עם הקרקע".

"המסקנה היא לא לצאת החוצה כשמתחילים ברקים או כשיש אזהרה על ברקים, פשוט להימנע מזה, לא להיחשף בצורה של ללכת יחף או להיות במקום פתוח מדי", הסביר זיו כיצד להתגונן. "מי שנמצא בעבודות שדה יטיב לעשות אם יתקפל, למי שיש רכב מיד להיכנס לרכב ולנסוע, בתוך הרכב אתה מוגן, הרכב מהווה מה שקוראים כלוב פאראדיי - מעין מגן חשמלי שקולט מבחוץ את כל הזרמים ומגן על מי שיושב בפנים. ככה גם במטוס. גם מי שנמצא בעיר בשטח בנוי יכול להניח שהברקים יפגעו מסביב בבניינים, באנטנות, דודים, ולא בו, כך שהשהייה בשטח פתוח היא הבעיה העיקרית".

לדבריו זיו, עוצמת הברקים בסתיו היא הגבוהה ביותר, וגם תדירותם: "זה נובע מכך שהעננים הם מאוד עמוקים כלפי מעלה ולכן המטענים הם כמו באזורים טרופיים, כמו בסופות הגדולות בארה"ב, ואז הברקים הם מאוד חזקים, ושוב אנשים יוצאים החוצה כי הם לא מרגישים חורף".

הפופולריים