ריבלין בעצרת ליום הזיכרון לשואה: "האנטישמיות מחלחלת ללב ההנהגה האירופית"

ריבלין: "אנטישמיות מחלחלת ללב ההנהגה באירופה"
אירועי יום הזיכרון נפתחו בעצרת ביד ושם. ראש הממשלה התייחס לאיום האיראני ואמר: "אנחנו מגבשים בריתות נגד משטר עריצות". בטקס. יום הזיכרון עומד השנה בסימן המלחמה שבתוך המלחמה - מאבק ההישרדות של היהודים בשואה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ריבלין בטקס יום הזיכרון לשואה
צילום:

נשיא המדינה ראובן ריבלין נאם היום (רביעי) בטקס הממלכתי לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה ביד ושם. בעצרת ינאם גם ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת דבר נציג הניצולים תשא שורדת השואה ציפורה גרנט. ריבלין התייחס בנאומו לאנטישמיות באירופה ואמר כי היא "מחלחלת ללב ההנהגה האירופית, אסור שכוחות אלו יהיו בעלי בריתנו". ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בנאומו לאיום האיראני ואמר כי "אנחנו מגבשים בריתות נגד משטר רצחני". 

צפו בטקס המלא 

"עם תום מלחמת העולם השנייה, בנתה את עצמה אירופה, במיוחד המערבית, כאירופה חדשה. תשליל של אירופה הישנה. אירופה החדשה ראתה את עצמה כמגדלור של דמוקרטיה וליברליות", אמר ריבלין. "אלא שהיום, שמונים שנה מפרוץ מלחמת העולם השנייה, עלינו להישיר מבט למציאות העדכנית. אירופה היום, כמו חלקים בעולם כולו, שוב משנה את פניה. תפיסות של עליונות, טהרנות לאומנית, שנאת זרים, אנטישמיות בוטה ועכורה, משמאל ומימין, מרחפת על פני אירופה".


ריבלין המשיך ואמר: "אני לא חושש לנו, למדינת ישראל. העם היהודי שוב לא חלש, הוא לא חסר מגן. מדינת ישראל היא לא רק דמוקרטיה יציבה, אנחנו גם מלאי עוצמה. כוחות פוליטיים שאנטישמיות וגזענות היא חלק משפתם, מורשתם ורוחם - לעולם אסור שיהיו בעלי בריתנו. אם אנחנו לא נדע להיות ברורים וחד משמעיים, כיצד נוכל לדרוש מאומות העולם לשאת באחריות ולחנך את הדור הצעיר שלהם לזיכרון השואה ולקחיה?".

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם בעצרת והתייחס לאנטישמיות בעולם ואמר: "ההערצה ברחבי העולם למדינת היהודים מלווה בחוגים מסוימים בשנאה. הימין הקיצוני, השמאל הקיצוני והאסלאם הקיצוני מסכימים על דבר אחד - שנאת היהודים. זה בא לידי ביוטי בהתקפות בבתי כנסת, חילול בתי קברות, פרסום קריקטורות ומאמרים נוטפי שנאה כלפי ישראל גם בעיתונים שנחשבים מכובדים. מדובר בשטנה ארסית ושטרית שמערערת ללא הפסק על לגיטימיות על מדינת הלאום של המדינה היהודית". 


בנוגע לאיום מטהראן אמר נתניהו: "איראן משגרת לעברנו השכם והערב איומי השמדה. איננו מתעלמים מהם. אבל איננו נרתעים מהם. היו שנים בהן נאבקנו לבדנו מול העולם כולם בהסכם הגרעין המסוכן. אבל ההתעקשות נשאה פרי. בשדה המדיני  אנחנו מפעילים לחץ ועוד לחץ מול איומי ההשמדה. ישראל לא תושיט את צווארה לשחיטה. בניגוד למה שהיה בשואה אנחנו מסוגלים להגן על עצמנו בכוחות עצמנו. צה"ל חזק והוא יכול לאויבנו. בניגוד למה שהיה בשואה, אנחנו מגבשים בריתות נגד משטר עריצות שמאיים על מדינות באזורנו, נתיבי השייט, על שלום העולם כולו". 


במהלך העצרת יועלו שש משואות של שורדי שואה. את המשואות יעלו בלה איזנמן, שאול לובוביץ, פאני בן עמי, מנחם הברמן,  שרה שפירא ויהודה מימון. השנה יעמוד יום הזיכרון לשואה ולגבורה בסימן המלחמה שבתוך המלחמה - מאבק ההישרדות של היהודים בשואה.

הפופולריים