המרכז לנפגעי כתות קבע: קהילת הרב שמואל טל היא כת

המרכז לנפגעי כתות קבע: קהילת הרב טל היא כת
לאחר הפרסום בכאן חדשות על תלונה כי הרב טל קיים קשר עם אישה נשואה, קבע המרכז לנפגעי כתות: "טל מפעיל פיקוח על התנהלות החברים בקהילת 'תורת החיים'". ממוסדות הקהילה נמסר: "דוח שגובל באנטישמיות וגזענות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הרב שמואל טל
צילום:

בחוות דעת של המרכז הישראלי לנפגעי כתות נקבע כי קהילתו של הרב שמואל טל היא כת, כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. במרכז לנפגעי כתות שמעו 25 עדויות מתוך קהילת "תורת החיים" של הרב טל ביישוב יד בנימין, וחוות הדעת שהתקבלה הועברה לבית הדין הרבני.


תחילת הפרשה בתלונה נגד הרב טל, עליה פורסם בכאן חדשות, מצד אישה נשואה שטענה כי הרב קיים איתה קשר אישי פסול. לאחר שהתלונה הגיעה לרב העיר צפת שמואל אליהו, החל בית הדין הרבני לדון בעניינו של הרב טל, והאחרון התחייב לשלם פיצויים של חצי מיליון שקל למתלוננת.

מאז פרסום התלונה עלו טענות כי קהילתו של טל מתנהלת כמו כת, וזה הביא את המרכז לנפגעי דתות לבדוק את הנושא, ולקבוע: "ניתן לזהות מאפיינים כיתתיים בקהילת 'תורת החיים'". עוד נכתב בחוות הדעת של המרכז: "טל מפעיל פיקוח על התנהלות החברים בקהילה; הפעלת ענישה וסנקציות; הסתגרות והתנתקות מפני העולם החיצוני ודלדול קשרים משפחתיים וחברתיים שמחוץ לקהילה".

ממוסדות תורת החיים נמסר בתגובה: "מדובר בדוח חד צדדי ומעוות, הגובל באנטישמיות וגזענות. המסקנות מבוססות על שקרים של אנשים ממורמרים הפועלים ממניעים אישיים. הדוגמאות שצויינו בדוח הינן מופרכות. המוסדות שלנו הינם תחת פיקוח רשויות המדינה".

חוות הדעת המלאה של המרכז לנפגעי כתות בעניין קהילת "תורת חיים"

ממוסדות תורת החיים נמסר בתגובה: "מדובר בדוח חד צדדי, מעוות הגובל באנטישמיות וגזענות. האם אדם השואל את רבו שאלה הלכתית הוא שטוף מוח? המסקנות מבוססות על שקרים של אנשים ממורמרים הפועלים ממניעים אישיים. זאת הסיבה שביה"ד לא התייחס כלל לשקרים שהועלו בסקירה.
הדוגמאות שצויינו בדוח הן מופרכות. בכל קהילה יהודית איכותית יש מוסדות קהילתיים, ובהם מוסדות חינוך ועוד. המוסדות שלנו הם תחת פיקוח רשויות המדינה, כך שלומר שאנו מתבדלים מהציבור - זה שקר וכזב. לציין את הקשר של הקהילה עם הרב כדוגמא לכך שאנו כת - היא הוכחה לשנאה אותה חשים מחברי הדוח כלפי קהילות יהודיות שמתנהלות כך מאז ומעולם".

הפופולריים