מנהיג הזרם הליטאי הרב גרשון אדלשטיין הלך לעולמו בגיל 100

מנהיג הזרם הליטאי הרב גרשון אדלשטיין נפטר בגיל 100
בערב חג השבועות החלה החמרה במצבו והוא פונה לבית החולים מעייני הישועה. הלווייתו תצא ב-15:30 מישיבת פוניבז' בבני ברק, בראשה עמד • הרב אדלשטיין החליף כמנהיג הזרם הליטאי את הרב חיים קניבסקי, שנפטר לפני כשנה, וכיהן גם כנשיא מועצת גדולי התורה של דגל התורה: "הספינה איבדה את קברניטה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גרשון אדלשטיין נשיא מועצת גדולי התורה
צילום: צילום: יעקב נאומי, פלאש 90

מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, הרב גרשון אדלשטיין, הלך הבוקר (שלישי) לעולמו בגיל 100 בבית החולים מעייני הישועה בבני ברק. ‏מסע הלווייתו צפוי לצאת בשעה 15:30 לערך מהיכל ישיבת פוניבז' בעיר לעבר בית הקברות של נציבי הישיבה, שם ייטמן. במשטרה נערכים למאות אלפי משתתפים. כביש 4 וכבישים מרכזיים בבני ברק צפויים להיחסם לתנועת כלי רכב. חסימות התנועה יחלו בהדרגה מ-12:00. הרב אושפז בליל חג השבועות בבית החולים לאחר אירוע לבבי.

הרב אדלשטיין החליף כמנהיג הזרם הליטאי את הרב חיים קניבסקי שנפטר לפני כשנה. בנוסף, הוא כיהן כנשיא מועצת גדולי התורה של "דגל התורה" וכראש ישיבת פונוביז' בבני ברק, שהיה מתלמידיה הראשונים. מוקדם יותר, בית הרב אדלשטיין הוציא הודעה שבה ביקש מהציבור להתפלל לאור החמרה קשה במצבו.

הרב נולד ברוסיה. במשך עשרות שנים הוא שימש ראש הישיבה היוקרתית. בעשורים האחרונים הוא חווה את פיצול הישיבה, שהיה משמעותי לחברה הליטאית. הוא ניסה שלא לקחת צד, אך לבסוף לקח והזדהה עם הפלג הבני-ברקי של הליטאים.

היה חטיבה אחת של תורה ויראת שמיים

הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו ספד לרב אדלשטיין בהודעה שהוציא: "יחד עם כל בית ישראל, בארץ ובתפוצות, אנו אבלים ומבכים מרה על הסתלקותו של רבן של ישראל, אשר הנהיג את עם ישראל ביד רמה ממרום גילו, והיה תל תלפיות שעיני כולם מייחלות למוצא פיו הטהור. זכיתי לקרבתו מתקופת לימודי בישיבת פוניבז' ועד לאחרונה ממש בהכוונה ובעצה נבונה בכל ענייני הדת".

"יחד עם כל בית ישראל, אבלים ומצטערים על סילוקו של צדיק שהנהיג את הדור בשנים האחרונות, והדריך את שלוחי דרבנן בהשקפת הנכונה", מסר הרב הראשי לישראל, הרב יצחק יוסף. "הוא זכה להעמיד תלמידים לאלפים ורבבות, והכול מתוך ענווה מיוחדת ושקיעות בתורה עשרות שנים. זכינו להיוועץ עימו בעבר כמה פעמים, בעניני הרבנות והשעה, וזכינו לברכותיו. יהי רצון שיעמוד בתפילה לפני כסא הכבוד, שיאמר די לצרותינו".

לדברי ראש הממשלה בנימין נתניהו, "עולם התורה, וכמוהו עם ישראל כולו, איבדו היום תלמיד חכם ומנהיג דגול, שכל חייו היו קודש. הרב אדלשטיין תמיד זכר את שנות ילדותו ברוסיה הסובייטית, שבה נאלץ ללמוד תורה בסתר. בניגוד לכך, כאן בישראל, נפלה בחלקו הזכות לפרוש את כנפיו בגלוי על עולם הישיבות הליטאי. הוא מעולם לא קיבל זאת כדבר המובן מאליו. אדרבה, האחריות לעיצוב דמותם הרוחנית של המוני בית ישראל הדריכה אותו יומם ולילה. הרב אדלשטיין היה חדור אהבת ישראל לכל אדם. הקֶשֶב הרגיש שלו לאתגרי הדור הביא אותו להדריך, להנחות, לכוון, לחזק ולעודד. שיעוריו וחיבוריו בתלמוד ובהלכה נתנו ביטוי לשקדנותו העצומה. ההתמדה הכבירה שלו תוסיף לעורר השראה בשומעי לקחו".

ראש הממשלה המשיך ואמר: "זכיתי להיפגש עם הרב לפני חודשים אחדים, והאור שקרן מעיניו מלאות התבונה והחוכמה היהודית הותיר בי חותם בל-יימחה. החשיבות של הנחלת מורשת ישראל לילדי ישראל בקעה ממעמקי נפשו. הרב נפטר כמה ימים לאחר שקראנו בתורה את פרשת נשֹא, הנפתחת במילים: "נָשֹׂא אֶת רֹאשׁ בְּנֵי גֵרְשׁוֹן גַּם הֵם לְבֵית אֲבֹתָם לְמִשְׁפְּחֹתָם". שמו הטוב יינשא בפי כל – בדור הזה ובדורות הבאים".

הנשיא יצחק הרצוג שלח תנחומים למשפחתו ותלמידיו ומסר כי הרב "היה מנהיג רוחני בעל שיעור קומה עצום, שגדלותו בתורה וביראה השפיעה על דורנו ותשפיע לדורות קדימה". לדבריו, "תפיסתו התורנית-יהודית, שמצאה את ביטויה לא אחת בעקרונות החינוכיים שאותם הורה לרבים, ראתה את העם ולא פחות מכך את האדם. זה אובדן גדול לעולם הישיבות ולעם ישראל כולו".

גם יו"ר יהדות התורה, השר יצחק גולדקנופף, ספד לו: "יחד עם כל בית ישראל, תלמידיו הרבים ומוקירי זכרו, אני מבכה מרה את הסתלקותו לגנזי מרומים. הרב היה חטיבה אחת של תורה ויראת שמיים, לחם בעוז למען קודשי ישראל ושמירת השבת, שריד לדור דעה שזכה להעמיד רבבות תלמידים וקיבל כל אדם שחילה את פניו לעצה ולתבונה בסבר פנים יפות. כל בית ישראל יבכו את השריפה אשר שרף ה'".

יו"ר ש"ס אריה דרעי הצטרף להספדים עם הישמע הבשורה ומטעמו נמסר: "בלב מוכה הלם ויגון, נסתלק מאיתנו שריד לדור דעה. אוי לה לספינה שאבד קברניטה". יו"ר יש עתיד יאיר לפיד כתב כי הרב היה "אדם שהאמין כל חייו בדרכי נועם ובכל ישראל חברים". גם השר יצחק וסרלאוף מעוצמה יהודית פרסם הודעה וכתב: "מרן הקדיש את כל חייו ללימוד התורה למען עם ישראל. דגל ופעל רבות לאחדות העם ולחינוך ילדי ישראל. אני שולח תנחומים לבני משפחתו ולרבבות תלמידיו".

הפופולריים