פרסום ראשון: פעוט איבד את השמיעה בעקבות חיידק אלים

פרסום ראשון: פעוט איבד את השמיעה בעקבות חיידק אלים
פעוט בן שנה ושלושה חודשים התחרש בעקבות חיידק מסוג מנינגוקוק • החיידק עלול לגרום במקרים חמורים גם לדלקת קרום המוח
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שני ילדים מתו מחיידק: המומחים מסבירים מה סימני האזהרה
צילום: שני ילדים מתו מחיידק: המומחים מסבירים מה סימני האזהרה

פעוט בן שנה ושלושה חודשים התחרש לאחר שנדבק בחיידק מסוג מנינגוקוק, הידוע בכינוי "החיידק האלים". כך פורסם הבוקר (שלישי) לראשונה בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. הפעוט הובא לחדר המיון עם תסמינים של מחלת חום, ושוחרר ממנו לאחר שאובחן עם מחלה ויראלית. לאחר יממה הוריו השיבו אותו לבית החולים לאחר שמצבו החמיר, ואז אובחן כי נדבק בחיידק. התחלואה שנגרמה בעקבות ההידבקות במנינגוקוק הביאה בסופו של דבר להתדרדרות בשמיעה שלו שהסתיימה בהתחרשות.

המקרה אירע לפני כחודש וחצי ודווח למשרד הבריאות לאחר שהתקבלו תוצאות הבדיקות, שהעידו כי אכן הייתה הידבקות בחיידק. החיידק עלול לגרום במקרים חמורים לזיהום בדם או לדלקת קרום המוח, לתחלואה קשה ואף למוות.

יו"ר איגוד רופאי הילדים, פרופ' צחי גרוסמן, הסביר בתוכנית הבוקר הזה לאילאיל שחר כי "יש חיסון נגד מנינגוקוק מסוג B אך הוא לא הוכנס לסל התרופות" ואמר שמזה שנים אין מומחה ברפואת ילדים בוועדת הסל. עוד הוסיף כי, "כיום הורים יכולים לרכוש את החיסון נגד מנינגוקוק בקופות החולים. בישראל ניכרת עלייה בשכיחות של מחלות זיהומיות מדבקות בקרב אוכלוסיות שגרות בצפיפות כמו החברה החרדית והערבית, דבר המאפיין תחלואה במנינגוקוק, שעלת ופוליו". לבסוף קרא למשרד הבריאות "להפעיל ניידות חיסונים כדי להביא לעלייה בשיעורי ההתחסנות באיזורים אלה".

המנינגוקוק נמצא באופן רגיל בלוע של כ20% מהילדים ובמרבית המקרים אינו גורם למחלה, אולם הוא עלול להפוך לאלים, להביא לתגובה דלקתית קיצונית ולהתדרדרות מהירה. סיבוכים בעקבות תחלואה עלולים לגרום לאובדן שמיעה בגלל דלקת הפוגעת בעצב השמיעה, וגם לנזקים לגפיים ולבעיות עצביות שונות.

בין תסמיני ההידבקות בחיידק המניגוקוק: חום גבוה, ירידה במצב ההכרה, פריחה שאינה נעלמת בלחיצה על העור ולעיתים התקשות בעורף.
מתחילת השנה התקבלו במשרד הבריאות 18 דיווחים על מקרים של דלקת קרום המוח בעקבות הידבקות בחיידק, מתוכם שבעה בחודשיים האחרונים. בסוף חודש דצמבר האחרון נפטר ילד בן שמונה מבית שמש לאחר שנדבק בחיידק. הילד לא סבל ממחלות רקע.

הפופולריים