27 נרצחים: אלו קורבנות סכסוך הדמים בין משפחות הפשע בכרי וחרירי

27 נרצחים: קורבנות הסכסוך בין משפחות בכרי וחרירי

ששת הנרצחים היום מתווספים לרשימה הארוכה של קורבנות הסכסוך בין שתי משפחות הפשע בשנתיים האחרונות. מה שהחל בוויכוח על כסף הפך לשורה של עשרות נרצחים, חלקם חפים מפשע. ראשי הארגונים, חלקם מסוכסכים בינם לבין עצמם, מצליחים לחמוק מהמשטרה פעם אחר פעם
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פשיטה על ארגון בכרי פשע
צילום: דוברות המשטרה

חמשת הנרצחים באירוע הירי ביפיע היום (חמישי) והנרצח בחיסול בכפר קאסם מצטרפים לרשימה ארוכה של קורבנות הסכסוך המדמם בין משפחות הפשע בכרי וחרירי. שתי המשפחות חולשות על אזור הצפון ומתחרות ביניהן וגם בינן לבין עצמן על השליטה בשטח. 

סמיר בכרי, בן 32, נולד ככל הנראה באזור שכם וכיום מתגורר עם משפחתו באזור נצרת. בשנים האחרונות הוא הקים את ארגון הפשע המסוכן ביותר בישראל. יש לו מאות אנשים בצפון בארץ שעוסקים בגביית חובות, פרוטקשן, סחיטה באיומים, סחר באמצעי לחימה וסמים, הימורים וביצוע חיסולים מוזמנים של עבריינים יריבים. מדובר בארגון שמגלגל מאות מיליוני שקלים בשנה. 

בכרי חמק מידי המשטרה פעם אחר פעם כשהוא נעזור באנשיו, המעבירים אותו בין דירות ויישובים שונים בצפון הארץ ושטחי הרשות. גם בימים אלה, כבר כמה שבועות, מחפשת אותו המשטרה אך הוא נעלם מתחת לאדמה. 

מתוך פשיטה על ארגון הפשע של משפחת בכרי בנצרת בחודש שעבר (צילום: דוברות המשטרה)

במשפחת חרירי, מאבק האיתנים ניטש בין פלג אחד שבראשו עומדים ויסאם וחוסאם חרירי, לבין פלג נוסף שאותו מובילים מאלכ ונאסר חרירי מאום אל-פאחם. בערי החוף בצפון - חיפה, הקריות, עכו ונהריה - שולטים וויסאם חרירי מאום אל-פאחם ובאסם חרירי מאבו סנאן. ויסאם וחוסאם חרירי שולטים בכל ערי המשולש, השרון, העמקים והגליל עד נצרת. 

הסכסוך החל לאחר רצח נעים סורי בספטמבר 2021, כשהאצבע המאשימה הופנתה לבכרי. נאסר חרירי ביקש את חלקו בכסף שהותיר סורי ובכרי דרש את שלו, ושיחת טלפון בין השניים הגיעה לאיומים הדדיים. עד מהרה הביא הוויכוח לשנאה ולמרחץ הדמים בין ארגוני הפשיעה, שבמסגרתם גם ואנשים חפים מפשע שילמו ועדיין משלמים בחייהם. בדרך כלל, אם באחד מארגוני הפשיעה לא מוצאים את היעד שאותו רוצים לחסל, בני משפחה קרובים נרצחים. 

 

קורבנות הסכסוך בין המשפחות

הרצח הראשון התרחש בספטמבר 2021, אז נורה למוות נעים סורי (56), שנחשב בעבר לאחד האסירים המסוכנים בישראל וישב בכלא במשך יותר מ-30 שנה. סורי, שהרג גבר בנצרת עילית במהלך חופשה מהכלא ב-2004 שממנה לא שב, השתחרר מהמאסר ונרצח ארבעה חודשים לאחר מכן, ליד ביתו בנצרת.

ביוני 2022 נרצחו בני הדודים עלי (17) ומחמוד פאחורי (25). שנורו למוות על ידי אלמונים כששהו ברכב מתחת למחלף שער העמקים שליד קריית טבעון. הם נרצחו כנקמה לאחר שבארגון הפשע לא הצליחו לאתר את קרוב המשפחה של אחד מהם. 

ביולי 2022, נורה למוות פתחי שאהין (33) בכפר זרזיר שבגליל. 

 

שלושה שבועות מאוחר יותר, מת מפצעיו ראג'ח עאבד, תושב נצרת, שנורה במהלך עבודתו בנוף הגליל. עאבד, שלא היה היעד לירי, נפגע מ-22 קליעים ואושפז במשך קרוב לחודש וחצי בבית החולים. הוא עבד בהתקנת שער ברזל בבית בנוף הגליל ב-15 ביולי, בשעה שאלמונים ירו לעבר הבית. 

בדצמבר 2022 נורה למוות סעיד כבהא (24) בכפר קרע שבמשולש בזמן שישב בתוך רכב. 

מאוחר יותר באותו החודש נורה למוות רעד זועבי (33), תושב נצרת על ידי אלמונים, שתועדו כאשר אחד מהם פותח באש לעבר רכבו. 

בהמשך החודש נרצחו ביריות פיראס הייב (33) ובנו פארס, פעוט בן שנתיים וחצי, ליד ביתם בנצרת. 

48 שעות לאחר מכן נרצח מהראן אבו כיט (23), תושב נצרת, במסעדת קייטרינג ברחוב שפירא בחיפה.

כמה שעות לאחר מכן בכביש 65 - סמוך לכניסה לכפר קרע, נורה למוות סאמר אגבאריה (41), תושב אום אל פחם. על פי הדיווחים, הרצח התרחש כנקמה, והקורבן לא היה חלק מהסכסוך.

ב-6 בינואר 2023 - במקרה הרצח הראשון בקרב החברה הערבית בשנה הנוכחית - נורה למוות שרבל עזאם (44). שבוע לאחר מכן נורה למוות בנצרת אשרף משעל (32), תושב העיר.

ב-3  בפברואר נורו למוות בביתם שני תושבי נצרת, כאלד סעדי (28) ואחיו עלי סעדי (31). חמישה מתנקשים דפקו על דלת הבית והזדהו כ"משטרה".

באותו היום נורה למוות באום אל פחם המאם אבו זרקה (26), תושב ערערה.

רואיד עואיסי (25), בנו של סגן ראש העיר נצרת מוחמד עואיסי, נורה למוות לקראת חצות בשכונת ספאפרה בעיר ב-30 בפברואר. הוא נפצע באורח אנוש ופונה לבית החולים הצרפתי בעיר, שם נקבע מותו. 

באפריל 2023 בכביש 73, סמוך לקיבוץ יפעת, נורה למוות אבראהים אלהאדי, תושב אכסאל בשנות ה-30 לחייו. הוא יצא מרכבו לתדלק, ואז נורה ונפצע באורח אנוש. 

באותו החודש הוכה ונורה למוות מוחמד אבו ג'בל (26), תושב נצרת, סמוך למחלף אכסאל שבגליל התחתון.

בחודש שעבר, מאי 2023, נורה למוות מהדי חרירי, בנו של חוסאם חרירי, אחד מראשי ארגון הפשע של משפחת חרירי, 

מאוחר יותר באותו החודש נורתה למוות חנאן אבו ח'יט, צעירה בת 24 ואם לילד בן חמש, עת שישבה ברכבה סמוך לביתה בחיפה. 

הפופולריים