בעקבות לחצים פוליטיים: בוטל כנס בנושא התנכלויות של יהודים לנוצרים

עקב לחצים פוליטיים: בוטל כנס בנושא התנכלויות של יהודים
הכנס בוטל בעקבות קריאות מחאה וחרמות מאנשי ציבור בכירים, שהפעילו לחץ על מארגני האירוע
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ירושלים נצרות
צילום: -

בעקבות התנגדות פוליטית ודתית בוטל היום (רביעי) כנס שכותרתו "מדוע יהודים יורקים על גויים?". הכנס היה אמור להתקיים במוזיאון מגדל דוד בשישי הקרוב. תוכנן כי הכנס יעסוק בתופעת ההתנכלויות של יהודים לנוצרים, תופעה שגברה בחודשים האחרונים בירושלים. בין ביטויי התופעה היו תיעודים של יריקות על כמרים ברשתות החברתיות והשחתה של קברים בבית הקברות הנוצרי בהר ציון. תוך כדי ההכנות והמאמצים הרבים שהושקעו בבנייתו, היו כאלו שלא ראו את הכנס ותכניו בעין יפה. 

התנגדות ראשונית לכנס הגיעה ממשרד החוץ, אשר נמנע מלאשר שליחת נציגות לאירוע. הסיבה לכך היא ככל הנראה בשל הרגישות הפוליטית של התקופה. התנגדות נוספת הגיעה מכיוונו של סגן ראש עיריית ירושלים, אריה קינג, שפעל אקטיבית לביטול הכנס. התנגדותו לא הייתה מפתיעה, בהתחשב בעובדה שלפני שבועיים התעמת עם שוטרים בעת ניסיונו למנוע כינוס נוצרי במתחם הכותל. בנוסף לשניהם, צף עוד קול חשוב מאוד של מחאה.

לאחר ששמע על הכנס, החליט הראשון לציון, שלמה משה עמאר, הרב הספרדי הראשי לירושלים, להחרים את המוזיאון. בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, הרב תיאר איך כששמע לראשונה על תופעת ההתנכלויות היהודית, הוא החליט להוציא מכתב רשמי שיצא נגדה. "זה חמור ולא יעשה. מה שכתבתי לא קשור לנעשה בכותל, אלא לאנשי הכמורה שעוברים ברחובות - אין לפגוע בהם בשום דרך", אמר הרב בריאיון.

המכתב של הרב יצא לאחר שהוא גילה מהם המוצגים האמנותיים שיוצגו בכנס, ועל העובדה שהמוזיאון פועל בשבת. "הם מעלים את זה כאילו בתמימות, ונראה לי שיש פה מעשה מרמה. הם אמרו שהדיון יהיה בהשתתפות הרב הראשי לירושלים, כאשר לא דיברו איתי מעולם. בנוסף, יש שם ציורים של ישו; אני חושב שיש פה כוונה לזעזע ולעקור יסודות דתיים". בהמשך הריאיון, הרב עמאר חידד: הם משתמשים באמנות בשביל להעביר אנשים על דעתם ועל דתם. 

הן המוזיאון והן האוניברסיטה הפתוחה סירבו להגיב בצורה רשמית.

הפופולריים