דרישת השר ארבל: לפקח על מחירי הלחם המלא; המאפיות יסכימו למהלך?

ארבל: לפקח על מחירי הלחם המלא, המאפיות יסכימו?
שר הבריאות בפנייה לאוצר להכניס את הלחם המלא לרשימת המוצרים בפיקוח, שכמטרתו - לעודד אוכלוסיות מוחלשות לאכול מזון בריא יותר שמוריד תחלואה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
לחם מלא
צילום: -

שר הבריאות משה ארבל פנה לבצלאל סמוטריץ', שר האוצר, בדרישה לצרף לרשימת המוצרים בפיקוח את הלחם מדגן מלא. גורמים במשרד הבריאות מסבירים את חשיבות המהלך, שצפוי להפחית תחלואה בקרב האוכלוסיות במצב סוציו-אקונומי נמוך, שעיקרן הן האוכלוסייה החרדית, המגזר הערבי ואנשים בגיל הזהב. לפי מחקרים, אותן אוכלוסיות סובלות יותר ממחלות כרוניות רבות כמו השמנה, סרטן ודמנציה - מחלות שנגרמות כתוצאה מהרגלי תזונה פחות בריאים וצריכת סוכר. 

אחת הסיבות המרכזיות להרגלי התזונה הפחות בריאים של האוכלוסיות המחולשות, היא כי לרוב, מוצרי מזון לא מזינים נמכרים במחיר נמוך, וביניהם - מוצרים מקמח לבן. היום רק הלחם מקמח לבן בפיקוח ומחירי הלחם המלא מדגנים, יקר באופן משמעותי ונמכר במאפיות פרטיות. מחקרים מצאו כי צריכת לחם מקמח לא מורידה את הסיכויים לחלות בסרטן ב-22 אחוזים, במחלות לב וכלי דם ב-25 אחוזים, ביתר לחץ דם, ומורידה את סיכויי התמותה לאחר התקפי לב ב-31 אחוזים. 

לאחר הסרת המס על השתייה המתוקה - משרד הבריאות מנסה למזער נזקים ולפעול לטובת בריאות הציבור, ובנוסף לנסות ולהוריד את הנטל הכלכלי הכבד של מקרי התחלואה בעקבות תזונה לקויה, על מערכת הבריאות ועל שוק העבודה. המהלך לא אמור להוות נטל תקציבי, אך הוא כרוך בהסכמת המאפיות הפרטיות; הסכמה שכרגע אין לה כל ערובה. 

הפופולריים