בלעדי

פרשת ילדי תימן: קבר של בת 3 בנתניה ייפתח לבדיקת דנ"א

פרשת ילדי תימן: קבר של בת 3 בנתניה ייפתח לבדיקת דנ"א
פתיחת הקבר של הילדה סעדה קרני תתבצע היום בבית העלמין הישן בעיר במסגרת הוראת שעה, לבקשת בני משפחתה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קבר, ילדי תימן
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

בלעדי: קבר של ילדה בת 3 ייפתח היום (שלישי) בשעות הבוקר בבית העלמין הישן בנתניה לטובת ביצוע בדיקת דנ"א, כחלק מפרשת ילדי תימן. פתיחת הקבר של הילדה, סעדה קרני, תתבצע במסגרת הוראת שעה המאפשרת פתיחה של קבר קטין, ותיעשה לבקשת בני משפחתה.

לפי ממצאי "ועדת כהן", ועדת החקירה הממלכתית, נמצאה קרבת דם בין הילדה סעדה למשפחת קרני שעלתה לארץ מתימן בשנת 1949, שכללה בין היתר את אב המשפחה אברהם קרני ושתי נשותיו שולמית ואסתר. סעדה, ביתה היחידה של אסתר, נעלמה ממחנה העולים בית ליד בעודה בת 3 שנים, כאשר הגיעה אחות לאוהל המשפחה וביקשה לקחת אותה וילד נוסף בן שמונה חודשים. הם נלקחו בכוח למרפאה, למרות התנגדות אחותם של הילדים שהייתה בבית. לאחר כמה ימים, אפשרו לאם להניק את הילד במקום, אך כעבור ימים אחדים הודיע הצוות לאם וביתה ששני הילדים נפטרו ונקברו.

לאחר המקרה, הגיע האב למרפאה ודרש לראות את הילד, וצוות המרפאה החזיר את הילד בן שמונה החודשים, אך לא את הבת סעדה. ההורים אברהם ואסתר עשו כל השנים מאמץ למצוא את ביתם, אך לבסוף נפטרו מבלי לגלות מה עלה בגורלה. את המאבק ממשיכות אחיות המשפחה, והן העידו בעניין בפני ועדת החקירה הממלכתית - שקבעה שהילדה מתה בגיל חמש ממלריה וניוון שרירים.

בעקבות הוראת השעה לאפשר למשפחות לפתוח את הקבר, הגישו בקשה לפתיחת קברים עורכי הדין רמי צוברי ונורית קורן, ומאז נפתחו שלושה. הקבר הראשון התאים לילד יוסף מלמד בבית העלמין נחלת יצחק, ובעניין שני ילדים נוספים הבדיקה טרם הסתיימה. עורכי הדין הגישו בזמנו בקשה לפתוח עוד עשרה קברים.

 

הפופולריים