"יסבך עם האג": אל"מ במיל' עתר נגד חוק עילת הסבירות

"יסבך עם האג": אל"מ במיל' עתר נגד חוק עילת הסבירות
הקצין, שזהותו אסורה לפרסום בשל תפקידו המסווג, הסביר שהחוק עלול להביא לכך שגורמים ביטחוניים יועמדו למשפט בבית-הדין הבין-לאומי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ויריב לוין
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אלוף משנה במילואים עתר לבג"ץ נגד החוק לצמצום עילת הסבירות בנימוק שהוא עלול להביא לכך שגורמים במערכת הביטחון יועמדו למשפט בבית הדין הבין-לאומי בהאג. זהות העותר אסורה לפרסום בשל תפקידו המסווג - הוא משמש יועץ למערך הפעילות המבצעית של צה"ל ברצועת עזה.

איך ישפיע צמצום עילת הסבירות על חיינו והאם בג"ץ יכול לפסול אותה?

העותר גם טוען שבהליך החקיקה נפל פגם: "ראש הממשלה בנימין נתניהו סירב להיפגש עם הרמטכ"ל, שבא במיוחד לכנסת לפני ההצבעה על החוק בקריאה שנייה ושלישית. בשל כך לא כונסה ועדת החוץ והביטחון וחברי כנסת הצביעו על החוק בלי שקיבלו מידע עדכני בדבר ההשלכות הצפויות".

עורך דינו של העותר, עורך הדין עודד סבוראי מסר לכאן חדשות כי "אמירתו של יו"ר ועדת חוץ וביטחון, חבר הכנסת יולי אדלשטיין, לפיה הוא נרדם בשמירה מחדדת את עיקר העתירה. אילו היה ערני ונאמן לשליחותו כיו"ר הוועדה - החשיפה להאג והסיכונים הביטחוניים היו נדונים בוועדת חוץ וביטחון והתוצאה הייתה שונה".

הצעת החוק לצמצום עילת הסבירות אושרה ביום שני ברוב של 64 חברי כנסת ללא מתנגדים, בתום 26 שעות של דיונים. קודם קיום ההצבעה, לחץ שר הביטחון יואב גלנט על ראש הממשלה נתניהו לרכך באופן חד-צדדי את נוסח החוק ואף ניהל מגעים ישירים עם אנשי האופוזיציה, אולם שר המשפטים יריב לוין והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר סירבו. לאחר קריסת המשא ומתן בין הצדדים, שנמשך מספר ימים וגם ב-26 שעות הדיונים בכנסת שקדמו להצבעה, הודיע ראש האופוזיציה לפיד על סיום השיחות: "אי אפשר להגיע להסכמות עם הממשלה הזאת".

הפופולריים