לראשונה בהיסטוריה: הרכב מלא של 15 שופטי עליון ידון בעתירות נגד חוק הסבירות

הרכב מלא של 15 שופטי עליון ידון בעתירות נגד חוק הסבירות
באופן תקדימי הרכב מורחב שכולל את כל שופטי בג"ץ ידון בחוק היסוד לצמצום עילת הסבירות שהעבירה הממשלה בשבוע שעבר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בית המשפט העליון בג"ץ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הרכב של 15 שופטים ידון ב-12 בספטמבר בחוק היסוד לצמצום עילת הסבירות שהעבירה בשבוע שעבר הממשלה, כך הודיעו היום (שני) בבית משפט העליון. מדובר בפעם הראשונה בהיסטוריה שכל שופטי בג"ץ ידונו בסוגיה. השופטים דחו את הדיון בו התבקש בג"ץ להורות כי נתניהו לא יוכל לכהן בתפקיד ראש הממשלה שהיה אמור להתקיים באותו היום.

מדובר בדיון על החוק שיבטל את עילת הסבירות ובשל המורכבות שבנושא,  ההרכב נרחב במיוחד ולראשונה מאז הקמת המדינה כל שופטי העליון יהיו שותפים להחלטה. לראשונה השופט יחיאל כשר ידון בעתירה חוקתית. בפברואר 2022 נחשף אירוע מביך, שכאשר יחיאל כשר היה מועמד לשיפוט ונשאל בפני הוועדה לבחירת שופטים על שיטת השופט סולברג על ביטול עילת הסבירות, הוא כלל לא הכיר על מה מדובר. נשאל על עניינים חוקתיים, וענה על הדר בית״רי. כעת השופט יחיאל כשר יצטרך להכריע על צמצום עילת הסבירות ב״רוח״ השופט סולברג, והאם הצמצום חוקתי או לא.

הליכוד מסר בתגובה: "ממשלות ישראל הקפידו תמיד לכבד את החוק ואת פסיקת בית המשפט, ובית המשפט תמיד הקפיד לכבד את חוקי היסוד. שני יסודות אלו מהווים את הבסיס של שלטון החוק בישראל ושל האיזון בין הרשויות בכל דמוקרטיה. כל סטיה מאחד מעקרונות אלה תפגע פגיעה קשה בדמוקרטיה הישראלית, שזקוקה דווקא בימים אלה לרגיעה, להידברות ולאחריות".

הצעת החוק לצמצום עילת הסבירות אושרה ביום שני שעבר ברוב של 64 חברי כנסת ללא מתנגדים, בתום 26 שעות של דיונים. שר המשפטים יריב לוין אמר לאחר ההצבעה: "צעד היסטורי במהלך החשוב של תיקון מערכת המשפט והשבת סמכויות הכנסת שנלקחו לפני שנים רבות. אנחנו יוצאים עכשיו לפגרה ארוכה, אני יוצא אליה בידיעה שהעברנו חוק חשוב, אבל בלי שמחה לאיד ועם רצון אמיתי לקרב בין כל חלקי העם".

חברי האופוזיציה נטשו את המליאה בזמן ההצבעה. ראש האופוזיציה יאיר לפיד: "זה לא ניצחון לקואליציה, זו תבוסתה של הדמוקרטיה. לא נוותר. קורא מפה לגיבורי וגיבורות המחאה, אל תאמינו למצהלות השמחה המזויפות שלהם אלא לכוחות שלכם. קורא מפה לאנשי המילואים שליבם נשבר היום - חכו, תנו לבג״ץ לדון בחוק ורק אז קבלו את ההחלטה הקשה מכל".

 

הפופולריים