מבקר המדינה על הפיצוץ בתע"ש: "פתחתי בביקורת - זו פצצה מתקתקת"

מבקר המדינה על הפיצוץ בתע"ש: "זו פצצה מתקתקת"
גבר נפצע קשה ושניים נוספים נפצעו קל בפיצוץ. ראשי העיריות העבירו ביקורות על התנהלות המדינה במשך השנים. ראש עיריית הרצליה הסביר שהוא פנה לגורמי סמכות בשטח והם גילגלו אחריות. לצידו ראש עיריית רמת השרון הזהיר מפני הקמה של שכונות על החומרים המסוכנים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מבקר המדינה אנגלמן עם ראשי עיריות אזור השרון
צילום: .

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן נפגש היום (שלישי) עם ראשי עיריות רמת השרון, הרצליה והוד השרון, קרוב למקום בו אירע הלילה הפיצוץ של תע"ש, בו נפצע גבר במצב קשה ושניים נוספים במצב קל. אנגלמן טען: "פתחתי בביקורת, זו פצצה מתקתקת". זאת לאחר שמבקר המדינה סייר אתמול במפעלים והודיע שיפתח בביקורות על קרקעות תע"ש, ברקע לפיצוצים האחרונים.

המבקר הסביר כי הוא החליט לפתוח בביקורת כדי לבחון ולבדוק מי הם הגורמים שהיו צריכים לעסוק בכך ומי הם הגורמים שלא פעלו לכך במהלך השנים. אנגלמן הוסיף ש"מרוב ריבוי גורמים וריבוי מטפלים בשטח הדברים לא נעשים והסיכון קריטי. אני פונה לרה"מ להיכנס לעובי הקורה, להציב לוחות זמנים, לפעול בשקיפות כלפי ראשי הרשויות וכלפי התושבים, ולהביא לניקיון של כל השטחים המזהמים הן מבחינת חומרי הנפץ והן מבחינת חומרים מזהמים". 

מבקר המדינה עם ראשי עיריות רמת השרון, הרצליה והוד השרון

ראש עיריית רמת השרון אמר: "מה שקורה כאן זה מצעד איוולת תושבי רמת השרון גרים במרחק של מאות מטרים ממפעלים מסכני חיים וואיש אינו עושה דבר. כדי להוסיף חטא על פשע עכשיו מתכננים שכונה על הנפיצים עצמם. אין גבול לחוסר שיקול הדעת. יש שני דברים שכל בר דעת היה עושה לעצור את ייצור הנפיצים בסמיכות לבתי תושבים ולהקפיא מיד כל תוכנית בניה".

ראש עיריית הוד השרון הטיח ביקורת במדינה גם כן כשסיפר: "3 פיצוצים בחודש וחצי הם הדוגמה הטובה ביותר לכך שהמדינה שדוהרת לבנות פה עשרות אלפי יחידות דיור בלי הסכמה, לא יודעת שהמדינה במשך עשורים ערבבה פה חומרים כימיים והשאירה חומרי נפץ בקרקע לדורות". ראש עיריית הרצליה הוסיף לדבריו וטען כי "במשך שנים שאני מתריע ופונה לכל הגורמים להם יש סמכות לטיפול בשטח - אך לצערי אלו מגלגלים את האחריות זה על זה".

לפני כחודש התלקחה שריפה בשטח מפעלי תע"ש מערכות סמוך לנוף ים בהרצליה. מטוסי כיבוי הוזנקו כדי לסייע למאמצי הכיבוי, וכדי למנוע פגיעה בלוחמי האש במקום בשל הנפלים שקיימים בשטח המפעלים. לפני כחודשיים נשמע פיצוץ עז באזור ההרצליה, התושבים באזורים הרגישו הדף על הקרקע ודיווחו על צריבות בעיניים. הפיצוץ אירע בשטח פתוח בעיר, ככל הנראה באזור ששכנו בו בעבר מפעלי תע"ש, נתגלה מכתש ענקי. מקור הפיצוץ אינו ידוע, אך משערים כי מדובר בפיצוץ של תחמושת ישנה או של חומרים כימיים.

הפופולריים