שני מחנות יריבים: העימות שיוצא משליטה וזולג לרחובות תל אביב ואירופה

העימות שיוצא משליטה וזולג לרחובות תל אביב ואירופה
הרקע לאלימות הקשה שנראתה בתל אביב הוא המאבק בין תומכי ומתנגדי המשטרה באריתראה. גם במדינות באירופה נרשמו מהומות דומות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: איי-פי

מהומות ענק נרשמו היום (שבת) ברחבי דרום תל אביב בין אזרחים אריתראים. יותר מ-170 נפצעו, ביניהם שוטרים, ועשרות נעצרו במהלך הפעילות של המשטרה לנסות ולדכא את המהומות. הרקע לאירועים האלימים הקשים שנרשמו בישראל קשור למתח הפוליטי בין שני מחנות יריבים – תומכי ומתנגדי המשטר באריתראה.

המפגינים מחו נגד אירוע שארגנה השגרירות האריתראית בתל אביב לציון יום השנה לתחילת המאבק המזוין נגד השלטון האתיופי שחל אתמול. מאבק שהביא בסופו של דבר להפרדת אריתריאה מאתיופיה בשנת 1993. מתנגדי המשטר רואים בו אירוע תעמולה לשלטונו של הרודן איסייאס אפוורקי, ממנו נאלצו להימלט.

אירועים דומים בוטלו בחודש האחרון בכמה ערים ברחבי העולם מחשש שיעוררו עימותים אלימים. בגרמניה ובשוודיה היו הקיץ מהומות קשות סביב פסטיבל אריתריאה. כמעט חודשיים לאחר ההתפרעויות הקשות בעיר גיסן בגרמניה סביב מה שכונה ״פסטיבל אריתריאה״, המשטרה עוד מנסה לסכם את המספרים, הנזקים ואת הראיות.

ב-8 ביולי מאות גברים תקפו לפתע את השוטרים באבנים ופצצות עשן בעיירה גיסן. המשטרה עצרה אז 131 מתפרעים סביב הפסטיבל שאורגן על ידי המועצה המרכזית של אריתראים בגרמניה. בתחילה נפתחו 125 תיקים, אך כעת מספר החשודים המתפרעים מגיע לכ-250.

וגם בשטוקהולם, בירת שוודיה, בדיוק לפני חודש נרשמו מהומות אלימות שפרצו בשולי פסטיבל תרבות אריתריאה. כלי תקשורת שבדיים דיווחו על כ-1,000 מפגינים שהתאספו בצפון העיר ויידו אבנים לעבר השוטרים, שהיו שם בהמוניהם. לפחות שריפה אחת פרצה באתר הפסטיבל, כמו גם כלי רכב שניזוקו. מספר בני אדם נעצרו על ידי המשטרה. עדי ראייה וכתבים במקום דיברו על סצנות כאוטיות.

גם בנורבגיה דיווחו היום על "פסטיבל אריתריאה" שיצא משליטה. תיעודים המגיעים מהעיר ברגן, מראים מפגינים אריתראים מיידים אבנים אל עבר שוטרים, באירוע שיצא משליטה והפך לאלים ביותר. גורם בכיר במשטרה המקומית הזהיר משימוש בגז מדמיע לפיזור ההפגנה, וביקש מהמפגינים להתפזר. רחובות מרכזיים בעיר נסגרו לתנועה, התושבים נקראו להימנע מהגעה לאזור, ועדי ראייה מספרים על נוכחות מוגברת של שוטרים בעיר.

יו"ר עמותת "תקווה חדשה לאריתריאה", ברהנה נגסי, התייחס להיערכות החסרה של המשטרה לאירועים למרות האזהרות: "התרענו מפני ההסלמה והמשטרה מסרה כי היא מאורגנת בהתאם. ממשלת ישראל לא מתייחסת למבקשי המקלט ושגריר אריתריאה מצפצף עליהם. אם אתם תומכים במשטר - אל תבואו לכאן כמבקשי מקלט"

הפופולריים