מנהל בתי המשפט לוחץ על השופטים להשתתף בכנס "עצמאות במשפט"

מנהל בתי המשפט לוחץ על השופטים לבוא לכנס "עצמאות במשפט"
שופטים לכאן חדשות: נאמר לנו שחשוב מאוד להשתתף בכנס החברתי כדי להציג חזית אחידה ולחזק את מנהיגות הנשיאה חיות. חלקם גם ציינו שנאמר להם כי ההשתתפות חשובה במיוחד לאור התוכנית לפגוע בסמכויות בתי המשפט
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בית המשפט העליון בג"ץ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מנהל בתי המשפט מפעיל לחצים כבדים על השופטים להשתתף הערב (רביעי) באירוע חברתי לשופטים, שמוגדר כאירוע הוקרה "בסימן 75 שנות עצמאות במשפט". רשמית, ההשתתפות איננה חובה באירוע זה, שנועד להציג חזית אחידה של מערכת המשפט בעד הנשיאה אסתר חיות. הודעות אימייל נשלחות שוב ושוב לכל השופטים שלא נרשמו, משלל גורמים בצמרת הנהלת בתי המשפט, כולל של מנהל בתי המשפט עצמו, מיכאל שפיצר, שדרש מהשופטים שטרם נרשמו לעדכן אותו אישית על הרשמתם.

בהודעת האימייל נכתב: "מרישומנו עולה כי טרם נרשמת לכנס 75 שנות עצמאות במשפט, יש חשיבות רבה לנוכחות מלאה... בכנס חשוב וחגיגי זה". עוד בהודעת המנהל שפיצר כי "יש בכך גם לכבד את הנשיאים והשופטים שלוקחים חלק". לבסוף, דרש שפיצר "להודיעני בחוזר אם בכוונתך להשתתף".

מדובר רק באמצעי שכנוע אחד מיני רבים על פני תקופה ממושכת. הודעות אימייל עם דרישה לתשובה אם בכוונת השופט להגיע נשלחו שוב ושוב מההנהלה ומנשיאי וסגני הערכאה של השופט. אם לא די בכך, השופטים שלא נרשמו לכנס קיבלו הודעות ושיחות "מוטיבציה" מנשיאי בתי המשפט שלהם, שנשלחו על ידי ההנהלה. שופטים מתארים לחץ כבד ולא ראוי להשתתף באירוע שהוא רשות, דווקא בכנס שכותרתו "עצמאות מערכת המשפט".

חמישה שופטים מכמה ערכאות ומחוזות תיארו לכאן חדשות את הלחצים שהופעלו עליהם ועל חבריהם להשתתף, כאשר לכולם נאמר שחשוב מאוד להשתתף כדי להציג חזית אחידה של השופטים וכדי לחזק את המנהיגות של הנשיאה חיות. חלקם גם ציינו שנאמר להם כי ההשתתפות חשובה במיוחד לאור התוכנית לפגוע בסמכויות בתי המשפט.

הכנס המתוכנן כולל קבלת פנים, פאנל של נשיאי בית המשפט העליון בדימוס, פאנל נוסף על עתיד בתי המשפט בשנת 2040 ולאחר מכן הופעה של להקת טיפקס. לאור הלחץ, שיעור ההרשמה לכנס גבוה, אך חלק מהשופטים אמרו לכאן חדשות כי על אף שנאלצו להירשם, אין להם כוונה ליטול חלק בפועל באירוע שתפס גוון פוליטי.

בקשת כאן חדשות לסקר את הכנס סורבה באמירה שמדובר באירוע פנימי לשופטים. הנהלת בתי המשפט בחרה שלא למסור תגובה.

הפופולריים