דר רחוב נעצר בחשד להצתת פסלו של בן גוריון בחוף פרישמן

דר רחוב נעצר בחשד להצתת פסלו של בן גוריון בחוף פרישמן
הפסל השרוף בדמותו של בן גוריון עומד על ראשו פונה מחוף פרישמן • בבית בן-גוריון החליטו להגביר את האבטחה • חולדאי: "פסל המסמל את תקומת ישראל - נחדשו בהקדם" • סגנית ראש עיריית תל אביב: "מטריד לפתוח את השנה בהשחתה אלימה של אחד מסמלי המדינה" 
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פסל של בן גוריון הוצת
צילום: פייסבוק

דר רחוב, בן 34, נעצר היום (שבת) בחשד להצתת פסלו של דוד בן גוריון בחוף פרישמן בתל אביב. הפסל בדמותו של בן גוריון עומד על ראשו פונה מהחוף. ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, כתב בעמוד הפייסבוק כי הם "יחדשו את הפסל בהקדם, כדי שיעמוד מחדש במהירות האפשרית וישוב לשמח".

בבית בן גוריון החליטו להגביר את האבטחה סביב ביתו הפרטי של ראש הממשלה לשעבר, לאחר שריפת הפסל. בהודעה מטעמם נמסר כי "עצוב לראות את השיח המתגלגל בחברה הישראלית כלפי הסמלים והאבות המייסדים שהקימו את המדינה. כחלק ממגמה עצובה זו, עצוב במיוחד לראות את מעשה האלימות בחוף תל-אביב. פסל אפשר לשקם, חברה שמאבדת את הכבוד לעברה היא חברה שעתידה לוט בערפל ויהיה קשה מאוד לשקמה".

חולדאי הוסיף כי "עצוב מאוד שבתחילת השנה החדשה מישהו החליט לפגוע באחד הפסלים הכי אהובים, פסלו של סמל תקומת ישראל". חן אריאלי סגנית ראש עיריית תל אביב, ומחזיקת תיק הרווחה אמרה גם כן כי "מטריד לפתוח את השנה בהשחתה אלימה של אחד מסמלי המדינה. אנחנו במדרון חלקלק שרוחו מגיעה ישר מהניסיון למחוק את מגילת העצמאות ואת הדמוקרטיה שלנו. אף אחד לא ישרוף לנו את ההיסטוריה. נדאג שהפסל ישוחזר במהרה".

 

מנכ"ל המועצה הציונית בישראל, עוז חיים מסר בתגובה: "רק אמש בירכנו אחד את השניה בברכת שנה טובה וקיווינו לבשורות משמחות וכבר בבוקר אנו נחרדים לשמוע את הידיעה על השחתת פסלו של אבי האומה שלנו. דווקא בראש השנה ובעיר העברית הראשונה, בחרו מי שבחרו לעשות את המעשה הבזוי הזה בכדי לפגוע לנו בסמל ובלב. הפגיעות המרובות לאחרונה בסמלים, בערכים ובסממנים שלנו, מחייבות להדאיג כל מי שרואה עצמו כציוני ואוהב ישראל". 

שגרירות צרפת בישראל גינתה גם היא את שריפת פסלו של בן גוריון. בהצרה שפירסמה, נכתב: "אנו מגנים בחריפות את מעשה הוונדליזם הזה, מקומם כפליים בערב ראש השנה".

הצתת הפסל הגיעה ימים ספורים לאחר הדיון בבג"ץ על עילת הסבירות, והדיון הציבורי בשאלת מגילת העצמאות. זאת לאחר שנציג הממשלה, עורך הדין אילן בומבך,  תקף בדיון ואמר: "37 אנשים שחתמו בחיפזון על מגילת העצמאות יכבלו אותנו? הם לא מייצגים את כלל החברה". השופטים מסרו לו בתגובה: "תן כבוד למסמך". 

האזינו לריאיון עם השר שיקלי | "הבוקר הזה"

השר עמיחי שיקלי הגיב לדבריו של נציג הממשלה שטען שמעמד הכרזת העצמאות "הייתה החטאה". לטענתו של שיקלי האמירה ציערה אותו, "גם אם חלק ממנה היה נכון עבודתית, כי זהו מסמך מקודש". עוד הוא הוסיף כי עצם הדיון באפשרות לפסול חוק יסוד היה בעייתי, אבל יש לכבד את ההחלטה שתתקבל ולהתמודד איתה בכלים פרלמנטריים.

הפופולריים