נתניהו תקף את המפגינים - ושחרר הודעת הבהרה

נתניהו תקף את המפגינים - ושחרר הודעת הבהרה
מלשכת רה"מ נמסר: כשנתניהו אמר "חוברים" הוא התכוון שלראשונה יפגינו ישראלים במקביל לתומכי אש"ף ו-BDS • רה"מ תקף את המפגינים לפני המראתו - חוברים לאש"ף ולאיראן • לאורך הנסיעה יתקיימו הפגנות בסן פרנסיסקו ובניו יורק • תגובות חריפות בארה"ב לדברי ראש הממשלה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו עולה למטוס לארה"ב
צילום: אבי אוחיון, לע"מ

לשכת ראש הממשלה הוציאה היום (שני) הבהרה להתבטאות של ראש הממשלה בנימין נתניהו: "כשרה"מ השתמש במילה "חוברים", הוא התכוון לעובדה שבזמן שהוא ייצג את מדינת ישראל באו"ם, יפגינו במקביל לתומכי אש"ף וה-BDS - אזרחים ישראלים - דבר שלא קרה מעולם. יש לקוות שהמפגינים הישראלים ייקחו לפחות כמה דקות להפגין גם נגד אלא ששוללים את זכות קיומה של מדינת ישראל".

רגע לפני עלייתו לטיסה לארצות הברית הלילה, תקף נתניהו את המפגינים נגדו. "הם חוברים לאש"ף ולאיראן, מי שמארגן את המחאה מצויד בכסף רב", אמר נתניהו. ראש הממשלה הוסיף: "הם (המפגינים) מוציאים את דיבתה של ישראל בפני האומות. כשהייתי ראש האופוזיציה מעולם לא עשיתי זאת".

מוקדם יותר, מאות מוחים הגיעו לנמל התעופה בן גוריון לקראת טיסת ראש הממשלה, לאחר שצעדו מרחוב רוטשילד בתל אביב לקפלן ומשם נסעו לנתב"ג באוטובוסים. בנוסף, לאורך הנסיעה יתקיימו הפגנות בסן פרנסיסקו ובניו יורק. נתניהו ופמלייתו צפויים לחזור לארץ מיד לאחר צאת השבת בניו יורק - והם צפויים לנחות בישראל שעות לפני כניסת יום הכיפורים.

גל זעם בארצות הברית

התגובות החריפות מארצות הברית לא איחרו לבוא. סגן נשיא ארגון "ג׳יי סטריט", דילן וויליאמס, כתב בטוויטר בתגובה לדברי נתניהו: "כך מדברים דיקטטורים נואשים כדי לעשות דה-לגיטימציה להתנגדות דמוקרטית לשלטונם". מנהלת המועצה היהודית לענייני ציבור (JCPA), אמי ספיטלניק, הגיבה כי דברי נתניהו הם "כלי אוטוריטרי נפוץ להסיט ולהדוף דאגות לגיטימיות של מפגינים שלווים ולהציגם כאויבי האומה".

ממארגנות המחאה הצפויה נגד נתניהו בניו יורק, שני גרנות-לובטון, אמרה: "מתקפה חריפה וגועלית נגד יהדות ארה"ב. ככה מגבירים אנטישמיות. נתניהו מתיר את דמם לא רק של חצי מהישראלים אלא כעת גם של הקהילות היהודיות החשובות ביותר בעולם. ההשוואה לאיראן ולגורמי טרור פסולה ומכוערת. אהבת ישראל היא התנגדות לנתניהו. אלפי ישראלים ויהודים יראו לו כמה הם אוהבים את ישראל".

גם ראש ארגון המועצה הלאומית לנשים יהודיות, שילה כץ, הוסיפה להתייחס בעניין: "מחאה היא דרך חיונית להביע אי-הסכמה, לפעול למען שינוי ולדאוג שמנהיגים יגלו אחריות. היא מרכיב יסודי בדמוקרטיה ויש לכבד אותה ולעודד אותה".

האיום האיראני והפגישות הצפויות

לפני עלייתו למטוס, התייחס ראש הממשלה גם לאיום האיראני: "העולם רואה שאיראן מפרה את ההתחייבויות שלה. שמעתי את האיומים שבאו מאחד מאנשי המשטר האיראני היום, אני מציע לו לא לאיים עלינו. הוא צריך לדעת והמשטר הזה צריך לדעת שאנחנו נגיב בעוצמה בכל תקיפה של אנשינו ושל אזרחינו".

באשר לפגישותיו בארצות הברית אמר: "עם הנשיא ביידן אדבר על איראן והרחבת מעגל השלום. אני נפגש גם עם קנצלר גרמניה, נשיא אוקראינה, נשיא טורקיה ומנהיגים רבים נוספים מאסיה, אירופה ואפריקה. לצערי לא אוכל להיפגש עם כל המנהיגים שביקשו, אבל מקווה להיפגש עם רובם". עוד הוסיף, כי בפגישתו עם איש העסקים אילון מאסק יפעל כדי ישקיע בישראל בנושא הבינה המלאכותית.

 

הפופולריים