הצעד "חסר התקדים" של איראן - ותגובת רה"מ בחג

הצעד "חסר התקדים" של איראן - ותגובת רה"מ בחג
מזכ"ל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית קרא לממשלה האיראנית לשקול מחדש את ההחלטה בטענה שהיא משפיעה באופן ישיר על יעילות הפיקוח • לשכת רה"מ: "לא מפתיע, איראן מפרה את כל ההתחייבויות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מתקן הגרעין בנתנז, איראן. נתנז
צילום: אי-פי

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הודיעה היום (שבת) כי איראן הסירה כשליש מהפקחים של הייצור הגרעיני בשטחה. על פי הסוכנות, המהלך נעשה בצורה "המשפיעה ישירות וחמורות" על היכולת לפקח על איראן. רשמית, איראן רשאית לעשות זאת על פי ההסכם להבטחת אי הפצת נשק גרעיני, כך דיווחו ברויטרס.

רפאל גרוסי, מזכ"ל סבא"א, קרא למהלך "לא מידתי וחסר תקדים", וטען כי הוא מהווה מכה נוספת ליחסים המתוחים בין סבא"א ואיראן. גרוסי הוסיף ופנה לממשלה האיראנית, בבקשה לשקילת המהלך מחדש, ושיבה "לנתיב שיתוף הפעולה עם הסוכנות".

לשכת ראש הממשלה הגיבה למהלך, ואמרה כי ישראל לא מופתעת מצעדיה של איראן. לדברי הלשכה, איראן מוכיחה שהיא מפירה את כל ההתחייבויות שלה לקהילה הבינלאומית וכי בכוונה להתחמש בנשק גרעיני". עוד הוסיפו כי נתניהו חוזר ואומר כי ישראל תעשה כל מה שדרוש כדי להגן על עצמה מפני האיום האיראני.

גם שר החוץ אלי כהן הגיב למהלך, וטען כי הוא מוכיח שאיראן ממשיכה לקדם את תוכנית הגרעין הצבאית שלה. "הקהילה הבינלאומית לא יכולה להמשיך ולהשלות את עצמה בכך שניתן לסמוך על איראן שתקיים הסכמים", אמר כהן. השר הוסיף וקרא למדינות לקדם צעדים אופרטיביים מניעתיים כנגד מימוש התוכניות הגרעיניות של איראן.

נאסר כנעני, דובר משרד החוץ האיראני, תוקף ומאשים את מדינות המערב בפוליטיזיציה של סבא"א. לדבריו: "ארצות הברית, בריטניה, גרמניה וצרפת עשו פוליטיזציה למועצת הנגידים של סבא"א לשם האינטרסים שלהן". כנעני מוסיף כי איראן תמשיך לשתף פעולה עם הסוכנות.

בחודש שעבר, ה"וול סטריט ג'ורנל" דיווח שאיראן דיללה כמות קטנה ממאגר האורניום המועשר שלה לרמה של 60% בשבועות האחרונים, וגם האטה את הקצב של צבירת אורניום מועשר כזה. לפי הדיווח, המהלך עשוי להרגיע את המתיחות בין ארצות הברית ואיראן, ואולי אפילו לאפשר את חידוש השיחות בין המדינות באשר לתוכנית הגרעין האיראנית.

הפופולריים