מסלול חדש: המוסד ושב"כ יחלו לקלוט חרדים לשירות לאומי

מסלול חדש: המוסד ושב"כ יחלו לקלוט חרדים לשירות לאומי
200 בני ישיבות מגיל 21 שיעברו הכשרה מקצועית ישרתו בשני ארגוני הביון במשך שנתיים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חרדים וחיילים בכותל המערבי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בזמן שהנהגת הציבור החרדי מתנגדת לחייב את תלמידי הישיבות בשירות צבאי או אזרחי, שני ארגוני הביון - המוסד ושב"כ - יחלו לקלוט חרדים לשירות לאומי, במסלול חדש. לראשונה, הארגונים יגייסו 200 לשירות אזרחי בני ישיבות מגיל 21 שיעברו הכשרה מקצועית. השירות יימשך שנתיים וימומן על ידי משרד המודיעין ורשות השירות הלאומי. בשבוע שעבר ראשי המוסד ושב"כ נפגשו עם שרת המודיעין גילה גמליאל לאישור פתיחת המסלול.

גורמים בקואליציה הזהירו לפני כשבועיים כי ההתנגדות לחוק הגיוס מקרב הקואליציה גדולה מכפי שנראה - וכי אישורו עלול להביא להפלת הממשלה. ההתנגדויות לחוק מגיעות מחברי כנסת מסיעות הקואליציה הלא-חרדיות - הליכוד, עוצמה יהודית והציונות הדתית - שמרביתן טרם התבטאו ציבורית בנושא. אחד מחברי הכנסת המתנגדים לחוק אמר לכאן חדשות כי חוק הגיוס הוא מה שעשוי לפרק את הממשלה הנוכחית - לא הסבירות ולא הרפורמה.

שר הביטחון יואב גלנט דרש לקבוע יעדי גיוס ולחוקק את חוק יוקרת השירות, שיעניק הטבות למשרתים מעל 24 חודשים ויגדיל את התגמול הכספי ללוחמים. לפי אותם גורמים בקואליציה, ההתנגדות לחוק הגיוס צפויה לעלות גם אם יאושר חוק יוקרת השירות. ראש הממשלה בנימין נתניהו כבר הבטיח לחרדים כי תזכיר חוק הגיוס יפורסם מיד לאחר החגים. מתוך כך, ביהדות התורה הבהירו השבוע למזכיר הממשלה כי אם חוק הגיוס לא יעבור - הממשלה תתפרק.

 

הפופולריים