גורמים בקואליציה: "ההתנגדות לחוק הגיוס בקואליציה גדולה מכפי שנראה"

גורמים בקואליציה: ההתנגדות לחוק הגיוס גדולה מכפי שנראה
בסיעות הלא חרדיות בקואליציה מזהירים כי אישור החוק עלול להביא להפלת הממשלה • ח"כ גוטליב: "אין היגיון שאתן פטור לאדם שלומד בישיבה שלוש שנים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גיוס, חרדים, לשכת גיוס, חוק הגיוס
צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

גורמים בקואליציה מזהירים כי ההתנגדות לחוק הגיוס מקרב הקואליציה גדולה מכפי שנראה - וכי אישורו עלול להביא להפלת הממשלה. כך פורסם הבוקר (חמישי) בתוכנית "יומן הבוקר" בכאן רשת ב. ההתנגדויות לחוק מגיעות מחברי כנסת מסיעות הקואליציה הלא חרדיות - הליכוד, עוצמה יהודית והציונות הדתית - שמרביתן טרם התבטאו ציבורית בנושא. אחד מחברי הכנסת המתנגדים לחוק אמר לכאן חדשות כי חוק הגיוס הוא מה שעשוי לפרק את הממשלה הנוכחית - לא הסבירות ולא הרפורמה.

ח"כ טלי גוטליב מהליכוד אמרה בנושא: "אני לא אצביע בעד חוק הגיוס במתכונתו הנוכחית. זה לא הזמן לחוק הגיוס, אוהל סיירים הוא לא פחות מאוהלה של תורה. מזכירה לחברי החרדים את רבי עקיבא שהצטרף למלחמת מצווה, אנחנו במלחמת מצווה קיומית, אין היגיון שאתן פטור לאדם שלומד בישיבה שלוש שנים".

מחבר כנסת אחר נמסר כי בניגוד לרפורמה המשפטית, המחאה הציבורית נגד חוק הגיוס צפויה להיות גם מצד הציבור התומך בממשלה מכיוון ש"הימין לא בעד השתמטות". שרים נוספים הביעו התנגדות לפטור גורף מגיוס לחרדים.

שר הביטחון יואב גלנט דרש לקבוע יעדי גיוס ולחוקק את חוק יוקרת השירות, שיעניק הטבות למשרתים מעל 24 חודשים ויגדיל את התגמול הכספי ללוחמים. לפי אותם גורמים בקואליציה, ההתנגדות לחוק הגיוס צפויה לעלות גם אם יאושר חוק יוקרת השירות. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו כבר הבטיח לחרדים כי תזכיר חוק הגיוס יפורסם מיד לאחר החגים. מתוך כך, ביהדות התורה הבהירו השבוע למזכיר הממשלה כי אם חוק הגיוס לא יעבור - הממשלה תתפרק.

המחלוקת בקואליציה מגיעה ברקע דבריו של גורם בכיר המעורב בשיחות על חוק הגיוס לכאן חדשות כי לאוצר אין את הכסף הדרוש לצורך המתווה המדובר. במערכת הביטחון דורשים מיליארדי שקלים לצורך המתווה. שר האוצר בצלאל סמוטריץ' אמר לשר הביטחון יואב גלנט בדיונים סגורים כי הסכומים אותם הוא דורש למשרדו "דמיוניים". 

הפופולריים