בפסק דין ראשון מאז המלחמה - החמרה בעונשם של שוהים בלתי חוקיים פלסטינים

בפסק דין ראשון מאז המלחמה: החמרה בעונשם של שב"חים
ביהמ"ש המחוזי בב"ש החליט להחמיר את הענישה לפלסטינים השוהים בישראל ללא היתר, וקבע את מתחם הענישה בין חודשיים ל-7 חודשי מאסר בפועל. ביהמ"ש נתן משקל גם לכך שהפלסטינים אותרו במחוז דרום – "הצורך להגן על הגבולות מפני הנכנסים שלא כדין גובר כמה מונים על המצב שקדם למתקפת הטרור"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יונתן שאול, פלאש 90
צילום: יונתן שאול, פלאש 90

בעקבות המתקפה הרצחנית בדרום: בית המשפט המחוזי בבאר שבע החליט, בפסק דין ראשון, להחמיר את רמת הענישה לפלסטינים ששוהים בישראל ללא היתר. כך פורסם לראשונה הבוקר (חמישי) בכאן רשת ב. בית המשפט נתן משקל גם לעובדה שהפלסטינים אותרו במחוז הדרום, שבו בוצע הטבח של מחבלי חמאס.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי, לחצו על הפעמון ואתם מעודכנים

עד כה, בתי המשפט היו גוזרים עונשים מקלים - מאסר על תנאי ולעיתים כמה הימי מאסר בפועל. לאחר שהחלה המלחמה פורסם בכאן חדשות שהפרקליטות ביקשה מבתי המשפט לגזור מאסר בפועל בין חודש לחצי שנה - אך בתי משפט השלום לא נענו, ולכן הפרקליטות הגישה ערעורים. בעקבות הערעורים, בית המשפט המחוזי בבאר שבע פוסק כי יש להחמיר את מתחם הענישה אף יותר מדרישת הפרקליטות, וקבע בין חודשיים לשבעה חודשי מאסר בפועל.

בפסיקת בית המשפט נכתב: "החל מיום 7.10.23 מצויה ארצנו במלחמה קשה, תחת מתקפת טרור אכזרית ומזוויעה, אשר קטנו מילותינו מלתאר את הרוע, האכזריות והרף הלא ייאמן של מעשי הזוועה. מתקפת הפתע על מדינת ישראל, לרבות על בסיסי ומוצבי צה"ל וישובים אזרחיים, כללה מעשי טבח ורצח, אשר חייבו את מדינת ישראל להכריז על מצב מלחמה ולהתמודד עם מצב החירום המיוחד שנכפה עליה, לרבות על רקע ירי רקטי מסיבי ומתמשך של אלפי רקטות על מדינת ישראל, ובפרט על אזור הדרום.

"במצב דברים זה, אין אלא לקבוע כי הערכים המוגנים במסגרת העבירה של כניסה לישראל שלא כחוק, ביטחון מדינת ישראל ותושביה, וזכותה של המדינה לקבוע מי ייכנס בגבולות שעריה, מקבלים מימד בעל חשיבות יתרה, ומכאן שהפגיעה בערכים מוגנים אלו, מצריכה ענישה מחמירה הרבה יותר, לצורך מענה עונשי הולם לפגיעה זו.

"הדברים מקבלים משנה תוקף משמדובר במצב לוחמה אשר במסגרתו חדרו מחבלים רבים לישראל, ומכאן שהצורך להגן על הגבולות ובביטחון מפני הנכנסים שלא כדין, גובר כמה מונים על המצב שקדם לפתיחת מתקפת הטרור. מסקנה זו יפה ביתר שאת בענייננו, עת החדירה נעשתה בתוך גבולות המחוז הדרומי, ועל כן נדרשת החמרה או בחינה מחודשת של המתחם גם בהקשר של מחוז זה".

עוד צויין בפסק בדין: "סבורים אנו, כי המענה העונשי ההולם לצורך ההגנה הרבה הנדרשת בעת הזו על הערכים המוגנים אשר חשיבותם עלתה כמה מונים בשל הנסיבות האמורות, צריך להיות מענה עונשי תקיף ומחמיר יותר מזה אשר עותרת לו המאשימה".

הפופולריים