צה"ל והמשטרה מזהירים: הלינק שמופץ על "סרט הזוועות" - פייק, לא לפתוח

צה"ל והמשטרה: הלינק שמופץ על "סרט הזוועות" - פייק
צה"ל והמשטרה מבקשים מהציבור להימנע מהעברת ופתיחת קישורים שנטען שהסרט מוצג בהם
משטרה פייק
צילום: דובורת המשטרה

צה"ל והמשטרה הודיעו היום (חמישי) כי בניגוד לפרסומים - אין דליפה של סרט ההסברה של דובר צה"ל, שמפרט את הזוועות שאירעו ב-7 באוקטובר. "אנו חוזרים ומבקשים מהציבור להימנע מהפצת שמועות כוזבות ומהעברת ופתיחת קישורים שנטען שהסרט מוצג בהם", הזהירו דובר צה"ל והמשטרה.

> עקבו אחרי ערוץ הוואטסאפ הרשמי של כאן חדשות - לחצו על הפעמון ואתם מעודכנים

במשטרה ובדובר צה"ל הוסיפו כי המשתתפים בהקרנה מתחייבים לעמידה בתנאי הצפייה ובחתימה על מסמך בו מתחייבים שלא לצלם או להפיץ אף חלק מהסרט. "הסרט מוקרן ע"י גורמים מוסמכים ובליווי נציג צה"ל או גורם מוסמך מטעמו באופן מצומצם למקבלי החלטות, גורמי תקשורת ומשפיענים בארץ ובעולם בכפוף לתנאים מחמירים", הדגישו, "הקרנת הסרט נועדה לייצר לגיטימציה לפעילות צה"ל, ולהציג לעולם את אירועי הטבח של השבעה באוקטובר".

"סרט הזוועות" הוקרן הלילה במוזיאון הסבלנות בלוס אנג'לס ל-300 בכירי הוליווד, הודות ליוזמה של השחקנית גל גדות ובעלה ירון ורסנו. בזמן ההקרנה פרצו מחוץ למקום עימותים אלימים בין תומכי ישראל ופרו-פלסטינים. העיתונאי הישראלי יגאל רביד שצפה באותה הקרנה סיפר: "הצופים קיבלו ברקוד ויכולים להראות איתו את הסרט. הוא כבר בחוץ. צריך לעשות התאמות, אולי להסוות פנים. העולם צריך לראות".

המועצה הלאומית לפוסט טראומה הזהירה השבוע במכתב למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, מפני השלכות הצפייה בסרט, והדגישה כי השימוש בסרט צריך להיות באופן מצומצם וכי אין הוא יכול לשמש לצפייה רחבה. בריאיון בכאן רשת ב הבהיר מנכ"ל המועצה, פרופ' אייל פרוכטר כי "הצפייה בסרט יכולה להביא להתפרצות של תחלואה נפשית מלאה. לא כל מי שייחשף לסרט יפתח פוסט טראומה, אך הסיכון קיים ואין סיבה לחשוף ציבור רחב".

הפופולריים