רני, הלום קרב שנפל בעזה: "הוא אמר 'אין סיכוי שחברים שלי שם ואני לא איתם'"

רני, הלום קרב, לא נטש את החברים בעזה - ונפל
אחותו של רני סיפרה על החייל שהתגייס למילואים, למרות הפטור שקיבל ועל החבר שלא יכל להותיר את הצוות שלו מאחור • ב-8 בנובמבר היה לי יום הולדת והגאון הצליח להעביר לי הודעה. פתאום הייתי ילדה קטנה ששמחה שאחיה הגדול זוכר אותה" | האזינו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רני טחן
צילום: צה"ל

אורי טחן, אחותו של רס"מ במילואים רני טחן שנפל בקרבות בצפון רצועת עזה, סיפרה היום (שני) לקרן נויבך על אחיה הגדול שהתגייס למילואים, למרות הפטור ועל הנתינה האינסופית שהעניק. בריאיון ששודר בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב, שיתפה אורי על האבא שראה את הזוועות בבארי ועל המילואימניק שדאג לכולם. 

הפנים והשמות: שמות הנופלים והנופלות
הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

לדבריה, רני התמודד עם פוסט טראומה לאחר שנלחם במבצע "צוק איתן" וקיבל פטור ממילואים. "היתה לו תחושה שצה"ל פישל וצריך לקחת אחריות. הוא לא היה חייב להיכנס, אבל הוא נכנס. ניסיתי להניא אותו מזה, הוא אמר לי 'אין סיכוי בעולם שהחברים שלי שם ואני לא איתם'", הסבירה אורי.

הריאיון המלא | האזינו 

בכך, עם פרוץ המלחמה רני ירד לסייע בלחימה, ונפל ביום שבת האחרון מפגיעת נ"ט בצפון רצועת עזה. "הוא נכנס מתוך שליחות ותחושה שחייבים להחזיר לתושבי העוטף את הביטחון", אמרה אורי והוסיפה "רני היה מחויב מאוד לצוות ולמ"פ שלו". 

בשלב מסוים, אורי הבינה כי לא תוכל למנוע מאחיה הגדול להתגייס למילואים. "אז רק אמרתי לו 'תשמור על עצמך. מחכה לך'". השיחה האחרונה של אורי ורני הייתה ביום שישי, יום לפני נפילתו. "השיחה הייתה קצרה מאוד כי רני מיהר. למרות זאת, הוא נשמע נהדר ואמר שיש לו מצב רוח טוב ושהוא שומר על עצמו", סיפרה אחותו.

רני טחן (צילום: פייסבוק)

על רני סיפרה אחותו כי "היה לו חיוך של פיטר פן ואהבה אדירה למוסיקה". עוד הוא הוסיפה כי "הוא תמיד אהב לרקוד עם איזו שטות ומילה מצחיקה". עם זאת, אמרה אורי כי לא תמיד היה לרני פשוט במסע החיים, אך הוא תמיד היהי עם לב טהור וכוונות טהורות.

ב-8 בנובמבר, ורני הצליח להפתיע את אורי ביום הולדתה, עם שיחה טלפון לא צפוייה. "רני היה הבנאדם הראשון שמתקשר אליי בכל יום הולדת. החודש ידעתי שלא ייצור איתי קשר והגאון הצליח להעביר לי הודעה. פתאום הייתי ילדה קטנה ששמחה שאחיה הגדול זוכר אותה. וזה היה רני", סיפרה.

רני (צילום: איגוד הטריאתלון הישראלי)

אתמול, רני הובא למנוחות בבית העלמין האזרחי בעין החורש. "אמרו לנו עליו כל כך הרבה דברים. על זה שהוא לקח אחריות על החיילים הסדירים, על זה שהוא הפך להיות אבא שלהם". עוד הוסיפה אורי כי באחד מהסיפורים ששותפו עימם בהלוויה, נאמר שרני היה יוצא לאשקלון בכדי להביא לחיילים קולה וסוכריות גומי.

"גם למילואינמיקים שלו הוא דאג ועטף אותם. אני יודעת מעצמי כשרן לידי, אני בטוחה, מוגנת ואין שום עניין. מניחה שגם הם חוו אותו ככה", הסבירה אורי. בתוך כך ולמרות הצער הגדול, הבהירה אורי כי היא גאה מאוד באחיה הגדול "על מי שהוא ומה שהוא - גיבור". 

רני וחבריו למילואים (צילום: פייסבוק)

רני השאיר אחריו את אלמנתו, רז וארבעה ילדים. בתחילת המלחמה, הוא שובץ בקיבוץ בארי שבעוטף עזה. "לא יודעת מה הוא עשה שם. המראות היו מאוד קשים עבורו. הוא אמר שהיה שם אסון והם ישלמו על כל ילד", אמרה אורי. רני שיתף ברשתות החברתיות את הזוועות שראה בבארי, כאבא לילדים, הוא לא היה יכול להישאר אדיש.

רני, אלמנתו רז וארבעת ילדיהם (צילום: באדיבות המשפחה)

"הוא כעס והיה שבור מהדברים שראה, אבל מה שהטריד את רני באמת זה שלא ייתנו להם לעשות את מה שצריך עד הסוף. הוא אמר לי 'זה הגיהנום - השטן עבר פה'. ביקשתי ממנו שלא יספר לי מה ראה. היום אני מבינה שאולי זו הייתה טעות. הייתי צריכה לתת לו לדבר", שיתפה אורי.

הפופולריים