עדויות מן השבי

ירדן רומן גת, ששוחררה מהשבי, סיפרה על ההחלטה שהצילה את בתה

ירדן ששוחררה מהשבי סיפרה על ההחלטה שהצילה את בתה בת ה-3
ירדן אמרה בריאיון לרשת CBS: "אם גפן הייתה נשארת איתי - היינו מתות או בעזה" • חן גולדשטיין אלמוג סיפרה לניו יורק טיימס על האיום שקיבלה מאחד משוביה, רגע לפני ששוחררה: "אל תחזרי לקיבוץ"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ירדן רומן גת ובתה גפן נפגשות בבית החולים
צילום: -

ירדן רומן גת, שנחטפה לעזה ושוחררה כחלר מהעסקה עם חמאס, סיפרה בריאיון לתוכנית "60 דקות" על חטיפתה, תקופת השבי והמשך המאבק לשחרור כל החטופים. בקטע קצר מתוך הריאיון, שישודר במלואו מחר (ראשון) ברשת CBS ירדן נשאלה על ההחלטה למסור את בתה גפן בת ה-3 לבעלה אלון, בזמן שניסו לברוח מהמחבלים. "להשאיר אותה איתי משמעו או ששתינו נמות או שנגיע לעזה", היא אמרה. 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

ירדן הסבירה שהחליטה להתראיין בגלל שכרמל, אחותו של בעלה אלון, ורבים אחרים עדיין מוחזקים בשבי, ויש לפעול בכל דרך לשחרורם. ירדן, אלון וגפן נחטפו מבית הוריו בבארי בשבת השחורה. לאחר שהחוטפים הכניסו אותם למכונית הם הצליחו לקפוץ ממנה והחלו לברוח. בהחלטה מהירה, ירדן העבירה את גפן לידי אלון, שהצליח לרוץ מהר יותר ולחמוק מידי המחבלים. ירדן שוחררה במסגרת הפעימה השישית של עסקת החטופים ב-29 בנובמבר. 

ירדן ובתה גפן

האיום שקיבלה חן, רגע לפני ששוחררה: "אל תחזרי לקיבוץ"

חן גולדשטיין אלמוג נחטפה עם שלושה מילדיה – אגם, גל וטל – מקיבוץ כפר עזה ב-7 באוקטובר, כשבעלה נדב ובתה הבכורה ים נרצחו. חן ושלושת ילדיה שוחררו במסגרת העסקה עם חמאס. בריאיון לניו יורק טיימס סיפרה חן שכשתקופת השבי הגיעה לסיומה, אחד החוטפים איים עליה: "אל תחזרי לקיבוץ שלך, אל תחזרי למקום כל כך קרוב לעזה. תלכי לתל אביב או מקום רחוק יותר – כי אנחנו נחזור. חן השיבה לו: "בפעם הבאה שתבואו, אל תזרקו רימון, פשוט תדפקו בדלת".

חן סיפרה על שיחות שניהלה עם שוביה, בהן סיפרו לה על משפחותיהם, חייהם והסכנה הקיצונית שכולם עמדו בפניה. אחד מהמחבלים אף התנצל בפניה על רצח בעלה ובתה בידי מחבלי חמאס, ואמר כי זו הייתה טעות שנוגדת את הקוראן. חן העידה שהיא וילדיה לא ספגו התעללות פיזית, אך במהלך תקופת השבי עברו ממקום ומקום ופגשו חטופים אחרים שעברו התעללות, בהם נשים שהותקפו מינית. 

עוד היא סיפרה שהוחזקה עם ילדיה לרוב בחדר בדירה, כשהחלונות היו סגורים כמעט תמיד, למעט זמן קצר בשעות הבוקר המוקדמות. בין המקומות שאליהם הועברו היו דירות נוספות, מנהרות, מסגד וסופרמרקט הרוס. חן, עובדת סוציאלית, אמרה בריאיון שהיא יודעת כיצד להחזיק אנשים בשיחות ארוכות, וכך עשתה עם שוביה במטרה לשמור על ילדיה בטוחים. החטופים ששמרו עליהם לימדו את בנה גל 250 מילים בערבית כדי להעסיק אותו. ברוב הימים הם אכלו פיתות עם גבינה, ובימים הראשונים היו גם מעט ירקות. חן ציינה כי החוטפים לא אהבו כשילדיה בכו, וביקשו מהם להפסיק מיד.

הפופולריים