החלטה היסטורית: זוגות להט"ב לא יהיו "הברירה האחרונה" באימוץ בישראל

העליון: זוגות להט"ב לא יהיו "ברירה אחרונה" באימוץ
בית המשפט העליון קבע כי יש לפרש את חוק האימוץ כך שתבוטל האפליה כלפי זוגות חד מיניים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מצעד הגאווה, דגל גאווה, להט"ב
צילום: הדר פרוש, פלאש 90

החלטה היסטורית: זוגות חד מיניים בישראל יקבלו הזדמנות שווה באימוץ ילדים. בית המשפט העליון קיבל היום (חמישי) את עתירת המרכז הרפורמי, האגודה למען הלהט"ב, הבית הפתוח לגאווה ולסובלנות, עמותת אבות גאים בירושלים - ושני זוגות להט"ב; וקבע שיש לפרש את חוק האימוץ כך שתבוטל האפליה רבת השנים באימוץ כלפי זוגות להט"ב.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

חוק האימוץ בישראל קבע כי "אין אימוץ אלא על ידי איש ואשתו יחד". בכך הפלה החוק זוגות להט"ב אשר יכולים לאמץ רק ילדים שזוגות הטרוסקסואליים אינם מעוניינים בהם. המדובר בד"כ בילדים גדולים או ילדים עם צרכים מיוחדים.

עתירה ראשונה בנושא הוגשה בשנת 2016, בעקבותיה התחייבה המדינה לתקן תוך שנה וחצי את חוק האימוץ כך שתבוטל האפליה. בשנת 2019 פורסם תזכיר חוק בנושא אך הוא לא קודם. העתירה הנוכחית הוגשה בשנת 2021 בה נדרש שהמונח "איש ואשתו" בחוק האימוץ יפורש כך שיכלול בני זוג מאותו המין. בין העותרים גם שני זוגות המבקשים לאמץ ילדים בארץ.

רן שלהבי, מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב התייחס לפסיקה: "זהו ניצחון היסטורי והישג פורץ דרך שנותן מעט אור ותקווה בימים הקשים האלו. כבר שנים שאנחנו נאבקים ונאבקות שיראו בנו שווים ושוות באימוץ ילדים ובהקמת משפחה בישראל, בזמן שממשלות ישראל לדורותיהן הפלו והסיתו נגדנו רק בגלל מי שאנחנו, שוב מוכיח ביהמ״ש העליון את חשיבותו בהגנה על הזכויות שלנו".

יו"ר השדולה הגאה בכנסת, חבר הכנסת יוראי להב הרצנו בעקבות פסיקת בג"ץ: "זהו יום היסטורי. השופטים פסקו את מה שלא היה מובן לרוב חברי הכנסת אבל ברור מאליו לציבור הישראלי: שאנחנו שווים, זכאים לשוויון זכויות וראויים להיות הורים בדיוק כמו כל אחד אחר. מזל שיש בג"ץ".

יו"ר דגל התורה חבר הכנסת משה גפני בתגובה להחלטת בג"ץ האימוץ: "בג"ץ קורע את העם, פוגע בחלק גדול מהעם היהודי, ומשום מה הוא עושה את הכל בזמן מלחמה. בג"ץ עושה כל מאמץ לפלג את העם, ומי יודע מה עוד מצפה לנו מהם. נמצא בע"ה את הדרך לתקן את זה".

הפופולריים