הים התיכון פחות מזוהם - אבל יותר מלוכלך

הים התיכון פחות מזוהם - אבל יותר מלוכלך
על פי דו"ח חדש הים התיכון מתחמם יותר מהמגמה העולמית, והעלייה בגובה מפלס המים - מהירה מהקצב העולמי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
Omer Fichman/Flash90
צילום: Omer Fichman/Flash90

הים התיכון פחות מזוהם - אבל יותר מלוכלך, כך עולה מדו"ח הניטור הלאומי של הים התיכון לשנת 2022 שפורסם היום (שני). הים מתחמם ויותר מלוח והמגמות העולמיות לא פוסחות עליו, הן אפילו יותר מהירות. השכבה העליונה של מי הים התיכון התחממה בכ-0.13 מעלות צלזיוס לשנה כתוצאה מהתחממות גלובלית. קצב מהיר מאשר בתחזית של ארגון האקלים העולמי שחזתה התחממות של 0.055 מעלות לשנה.

 הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

בין השנים 1992 ל-2022 נמדדה עלייה של כ-13.8 ס"מ במפלס הים. ממוצע של 4.6 מ"מ בשנה. קצב מהיר מהקצב העולמי שהוא 3.69 ס"מ לשנה. עיקר ההשפעה על המערכת בשטח הימי של ישראל נובעת מפעילות שמקורה בארץ. הדו"ח נכתב בשיתוף בין המשרד להגנת הסביבה למשרד האנרגיה והתשתיות והמכון לחקר ימים ואגמים.

בדו"ח ממצאים מדאיגים על ריכוזי כספית גבוהים בדגים במפרץ עכו. ריכוזים גבוהים מהתקן שהותר למאכל, כמעט 20 שנים אחרי שהופסקה במקום פעילות של מפעל מזהם. לפי דוחות הניטור אחוז המינים הפולשים נותר יציב וגבוה, מינים ימיים יחודיים שנפגעו באירוע זפת בסערה לפני 3 שנים טרם שוקמו. באזור מפרץ חיפה נמשכת ירידה בצפיפות החי, מגמה שהחלה ב 2015 עם בניית הנמל החדש. מדובר בבעלי חיים קטנים שמתחפרים בקרקעית ויש להם חשיבות אקולוגית במארג המזון בים.

עוד בממצאים - שינויים בבסיס הקרקע, כולל חשיפות חלקיות של צינור 'נתיבי הגז הטבעי לישראל' שהועברו לטיפול הגופים הרלוונטיים. כ-90% מהפסולת בחופים במרכז והצפון היא פלסטיק לעומת 60% בחופים בדרום. לפי הנתונים בשנת 2022 – היוותה פסולת הפלסטיק מתוצרת ישראל כ-20% מהפסולת שנוטרה במים העמוקים. בשנת 2022 גם נמצאה בחופים פסולת הקשורה למגפת הקורונה – מסיכות חד פעמיות וכפפות.

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן: "המרחב הימי והסביבה הימית מהווים חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל. הים משמש את הציבור לפנאי ולנופש ויש עליו לחצים רבים גם כמקור לאנרגיה, מי שתיה, מסחר וספנות. איסוף המידע המדעי הנעשה במסגרת הניטור הלאומי בים התיכון הוא קריטי לצורך ניהול וקביעת הפעילות ומדיניות בסביבה מורכבת כמו הים. מעקב אחר מגמות השינוי בים מאפשרת למדינת ישראל לקבל החלטות מבוססות מדע וידע ולהיערך לעתיד ולהשפעות שינויי האקלים"

שר האנרגיה והתשתיות, אלי כהן: "משרד האנרגיה רואה חשיבות גדולה בשמירה על האיזון שבין הפיתוח והשמירה על הסביבה. הניטור הימי בים העמוק משמש אחד מהאמצעים העיקריים לבקרה של מצב בריאות הים ואיכות המים תוך כדי הפקת גז טבעי בים ושינויים ארוכי טווח גלובליים. אני שמח לראות כי במהלך חמש שנות הניטור אשר מתבצע בשיתוף פעולה עם המשרד להגנת הסביבה, עולה כי שיתוף הפעולה בין המשרדים למניעת השפעות שליליות של פעילות סקטור האנרגיה על סביבת ים העמוק נושא פרי ומאפשר לפעילות להתקיים באופן מקיים"

מנכ"ל המכון לחקר ימים ואגמים, אלון זס"ק: "תוכנית הניטור הימית הלאומית מבוצעת על ידי חקר ימים ואגמים לישראל (חיא"ל) למעלה מחמישה עשורים ובין השאר בהתאם למחויבותה של מדינת ישראל לאמנת ברצלונה. ממצאי הדוח מהווים כלי חשוב לתמיכה בקבלת החלטות בסביבה הימית. הדוח הנוכחי משקף מספר מגמות מדאיגות שהם תוצר שינויי האקלים והשפעות האדם על הסביבה להם אנו עדים בשנים האחרונות. בין היתר, ממצאי הדוח השנתי מראים על המשך התחממות הים התיכון באזורנו ועל מגמות זיהום שונות המחמירות עם השנים"

 

הפופולריים