האזינו

עדות קשה מהשבי: "אולצה לבשל למשפחות ונאסר עליה לאכול"

עדות קשה מהשבי: "אולצה לבשל למשפחות ונאסר עליה לאכול"
אימה של לירי אלבג, שמוחזקת בשבי חמאס זה 164 ימים, חשפה בריאיון לכאן רשת ב את התנאים הקשים של בתה בשבי - כיצד עברה בין בתים וביצעה עבודות אצל המשפחות שאצלן הוחזקה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
--
צילום: --

שירה, אימה של החטופה לירי אלבג, שמוחזקת בשבי חמאס כבר 164 ימים, תיארה היום (שני) כי ביתה נוצלה על ידי השובים שלה וכי היחס אליה היה אכזרי: "לירי עברה בין בתים, הייתה צריכה לבשל למשפחה שהייתה אצלה, לטפל בילדים שלהם ולנקות להם את הבית. החטופות היו צריכות להכין אוכל אבל הן בעצמן לא היו יכולות לאכול". כך סיפרה שירה בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב. 

האם נודעה לדברים מחטופות ששוחררו במסגרת העסקה שאירעה לפני כשלושה חודשים: "בשבוע שכנראה ריכזו מספר גדול של חטופות שאחר כך חלקן שוחררו, הן העבירו חוויות. באותה נקודת זמן לירי נשארה במנהרה, אנחנו משערים שהיא עדיין שם". שירה הוסיפה ותיארה את התחושות הקשות: "ניסיתי כמה פעמים לשבת בחדר חשוך בבית ולסגור את עצמי, בלי טלוויזיה, בלי טלפון, בלי שום דבר -הצלחתי אולי לשעה וקמתי בבכי".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי
רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

שירה התייחסה לפגיעות המיניות שמבצעים מחבלי חמאס בחטופות ובחטופים בשבי: "אני כל הזמן מנסה לדמיין מה היא עוברת שם, זה נורא קשה. אנחנו כולם יודעים שהרבה בנות עברו שם פגיעות וכאימא אני מנסה לא לחשוב על זה בכלל - אני מנסה לא לדמיין את זה". עוד אמרה: "כשאני פוגשת את המשוחררות מדי פעם אני שואלת ככה על דברים שאולי הן לא סיפרו לי. האמת שאני מבקשת לשמוע רק את הדברים הטובים שהיו לאותה תקופה כי הדברים הרעים כבר גם לא רלוונטיים".

המשוחררות סיפרו לשירה על רגעים מסוג זה בשבי: "יש דברים מצחיקים כי לירי היא ילדה שמדמיינת כל הזמן. היא הייתה אומרה להן 'בואו נדמיין שאנחנו במסעדה, מה הייתן רוצות לאכול?'. כל אחת הייתה צריכה להגיד מה הכי בא לה והן היו גם מתעצבנות עליה - 'אבל לירי, בגללך אנחנו רעבות עכשיו עוד יותר'".

על המגעים לשחרור החטופים אמרה אימה של לירי: "ראש הממשלה שלנו חייב להחזיר את אותם הביתה. אני מנסה להיות לא פוליטיקאית ובאמת לשמור על שיח נעים, אבל זה נורא קשה לנו כבר כי נאמרים דברים לא נעימים על החטופים". שירה הבהירה: "כן הדבר הכי חשוב או לא הדבר הכי חשוב, כן הניצחון המוחלט או לא הניצחון המוחלט. אנחנו מדברים פה על חיי אדם - אנחנו מדברים על הבת שלי שהיא בת 19".

על עסקת החטופים טענה: "שמענו שצוות המשא ומתן לא קיבל מספיק מנדט בשביל לייצר את העסקה הזאת. היו יכולים לתת גם יותר ואני מקווה שהם ירחיבו לו את המנדט גם תוך כדי השיחות כדי שהעסקה הזאת תצא לפועל".

הפופולריים