משפחות חטופים: "אנא פרקו את העדלאידע, עם ישראל לא שמח"

משפחות חטופים: "אנא פרקו את העדלאידע, עם ישראל לא שמח"
בחולון ובתל אביב הוחלט לבטל את העדלאידע - בירושלים היא תחודש ותתקיים לראשונה מאז 1982 • ראש העיר ליאון: "בירת ישראל צריכה להראות חוסן"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

משפחות חטופים פנו היום (שלישי) לעיריית ירושלים בבקשה לבטל את חגיגות העדלאידע המתוכננות בעיר - שצפויות להתקיים לראשונה מזה 42 שנים. אילה מצגר, כלתו של החטוף יורם מצגר, אמרה בסרטון שהעלתה בנושא: "אנא פרקו את העדלאידע לאירועים קטנים, לא המוניים, זה לא מתאים השנה. מסתובבות בנינו יותר מדי משפחות אבלות, שכולות, שאחרי 6 חודשים יקיריהן עדיין בשבי. אני מבינה שקשה מאוד, שלא רוצים לפגוע בשמחה של הילדים. לילדים יש את הבוקר (בבית הספר) ואפשר לארגן להם אירועים קטנים בקהילה. אנא פרקו את השמחות הגדולות, זה לא מתאים השנהעם ישראל לא שמח", אמרה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

 

בערים רבות בארץ - בהן חולון ותל אביב - הוחלט לבטל את חגיגות העדלאידע השנה, ולהסתפק באירועים קטנים וסמליים בלבד. על אף זאת, בירושלים תחודש חגיגת העדלאידע בעיר - והיא תתקיים בה לראשונה מאז שנת 1982, לאחר 42 שנות הפוגה. משפחות חטופים מתנגדות לקיום האירוע בבירה, וניסחו עצומה שצברה עד כה כ-1,500 חתימות של אנשים הקוראים לביטול הצעדה.

נעם דן, קרובת משפחתו של החטוף עופר קלדרון, אמרה לרן בנימיני ויגאל גואטה בכאן רשת ב: "אני לא רוצה להיות 'מחרבת מסיבות' של אף אחד, גם ככה אנחנו (בני משפחות חטופים) מפחדים לייצר אנטגוניזם. אני לא מדברת על לבטל - אני מדברת על לדחות. כשהם יחזרו נעשה הילולה גדולה והודיה. יש לציין את המועד העברי היהודי שחוגג את חג הפורים - לא קראנו לבטל את התחפושות או לבטל את המסיבות. יש משהו בעיר בירה, שחוגגת ב-7 במות ראוותניות, אמירה אחרת ממסיבות. הצעדה הזאת לא תתקיים".

משה לאון, ראש עיריית ירושלים, הגיב על דבריה של דן בכאן רשת ב: "אני חושב שהטיעון הזה, של 'למה דווקא השנה?' הוא לא רלוונטי. ירושלים ידעה יותר שכול מכל עיר אחרת ב-5 החודשים האחרים, הייתי בכל הלוויות, הצער עמוק. נעם דן מדברת מתוך כאב, בסופו של דבר יש גם תושבים נוספים. האירוע הזה הוא דרך לשתף את ילדי המפונים שנמצאים פה. דווקא ירושלים, שהיא בירת ישראל, צריכה להראות חוסן. האירוע הזה הוא לא פסטיבל ולא תזמורת ובטח לא מרוממת את מצב הרוח - סך הכול תהלוכה, מאוד מכובדת. אף אחד לא בא בטענות על 10 ימים שבהם יש כוננות גבוהה בעיר בגלל רמדאן".

עיריית ירושלים מסרה כי לא מדובר בעדלאידע "שגרתית", וכי האירוע ייערך תוך "קיום צוואתם של הנופלים" ו"ברוח המצב והתקופה": "ההחלטה על קיומה של העדלאידע התקבלה מתוך הבנה ורגישות לשיח הציבורי ובעיקר לתחושותיהן של משפחות החטופים, הנופלים והפצועים… בשונה מתהלוכות עדלאידע שגרתיות, יעמוד האירוע ברוח המצב והתקופה. מדובר באירוע עוצמתי ומרגש, שיעמוד בסימן חיזוק החוסן הלאומי, הרמת תחושת הגאווה, ניצחון הרוח והמורל הלאומי, ותקווה לעתיד טוב ומבטיח. דווקא השנה העדלאידע בבירה ירושלים, מהווה קיום צוואתם של הנופלים, ביניהם לא מעט מבני ירושלים עצמה, אשר בלחימתם עזת הנפש, ציוו עלינו להמשיך לחיות את שגרת החיים, המזמנים גם צער, אך גם שמחה. גם חיילי צה"ל, הלוחמים עתה בעזה ובגבול הצפון, עושים לילות כימים במטרה שנוכל להמשיך את שגרת חיינו במדינה".

עוד נמסר מטעם העירייה: "האירוע יוקדש, כאמור, לילדי ישראל הגיבורים, המתמודדים בנחישות בתקופה זו עם קשיים ואתגרים, ויעלה על נס את גבורתם של לוחמי המילואים ומשפחותיהם, אוכלוסיית המפונים וגיבורי העוטף, אשר מהווים חלק בלתי נפרד מהמצעד – כמשתתפים וכיוצרים. לצד כל אלה, העלאת המודעות לחסרונם הדוקר בלב של החטופים, אשר כולנו מייחלים לשובם המהיר. את שיירת בובות הענק יובילו בראש מיצג סמל החטופים, בתפילה לשחרורם במהרה לחיק משפחותיהם ועגורי נייר מקופלים צהובים כמספר החטופים, וכן בובות ועבודות שעוצבו ע"י אמנים ויוצרים מיישובי העוטף שנפגעו, וכאלה שחזרו משירות מילואים ממושך ברצועה. חלק מהמיצגים נבנו גם ע"י תושבים אשר פונו מבתיהם ומתארחים בבירה".

מיצג תמונות של חטופים ביער ירושלים צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
הפופולריים