המגעים לעסקת חטופים

ישראל הגישה אתמול הצעה נגדית רשמית לתשובה של חמאס

ישראל הגישה אתמול הצעה נגדית לתשובה של חמאס
לפי גורמים המעורבים במו"מ, ההצעה הוגשה אמש בקטר על ידי הצוות בראשות ראש המוסד. הצוותים בדוחה מנסים קודם כל להגיע להבנות בנוגע לשחרור האסירים הביטחוניים בתמורה לשחרור 40 חטופים ישראלים, ורק אחר כך יעברו לסוגיות הקשורות להחזרת תושבי עזה לצפון הרצועה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מיצג תמונות של חטופים ביער ירושלים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המגעים לעסקת החטופים: ישראל הגישה אתמול באופן רשמי הצעה נגדית לתשובה של חמאס - כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11 מפי גורמים המעורים במשא ומתן. המהלך, שמעיד על התקדמות מסוימת, בוצע אתמול בקטר על ידי הצוות המקצועי בראשות ראש המוסד דדי ברנע. ההצעה הנגדית של ישראל כוללת התייחסויות לכמה פרמטרים, בהם חזרת תושבים לצפון הרצועה וסוגיית שחרור האסירים.

לפי גורמים המעורבים במגעים, הצוותים בדוחה מנסים קודם כל להגיע להבנות בנוגע לשחרור האסירים הביטחוניים בתמורה לשחרור 40 חטופים ישראלים. לכן, הדיונים ממוקדים כרגע בכמות האסירים שישוחררו ובשאלה האם תהיה זכות וטו לצדדים על זהותם. רק לאחר מכן, ידונו הצדדים בסוגיות הקשורות להחזרת תושבים לצפון הרצועה. לפי גורמים בדרג המדיני, זוהי סוגייה מורכבת יותר, מכיוון שהיא מטשטשת את הישגי המלחמה. בישראל בוחנים את הסוגייה כעת, אך לא פירטו מעבר לכך.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים 

גורם המעורה במגעים הוסיף כי השיחות מתקדמות אך צפויות להימשך כמה שבועות, וכי ייתכנו אף סבבי משא ומתן נוספים. דובר משרד החוץ הקטרי מסר כי ישנה "אופטימיות זהירה", אך עדיין מוקדם לקבוע הצלחה במגעים. הוא הוסיף כי כל הפוגה בלחימה תתבצע בשלבים, כשהשלב הראשון יתמקד בהפוגה בלחימה לטעמים הומניטריים. המטרה הבאה של המשא ומתן להפסקת האש הינה שליחת הצעת נגד לחמאס.

העיתון אל-ערבי אל-ג'דיד דיווח אתמול על שיחות שהתקיימו בין גורמים ישראלים למצרים, בזמן פעילות צה"ל בבית החולים שיפאא'. בשיחות פעלו בכירי המודיעין המצרי כדי למנוע הפסקה של המשא ומתן בידי חמאס. עוד דווח כי המצרים סברו שהכניסה לשיפא, בתזמון הנוכחי, הראתה על עמדת ישראל בכל הנוגע למגעים. כמו כן, לפי גורמים אמריקנים ששוחחו עם המצרים, יש שביעות רצון מעמדת חמאס האחרונה שהוגשה, וההתעקשות היא מצד ישראל.

הפופולריים