בעקבות הפרסום בכאן חדשות

התלונה נגד השופט כבוב - מוצדקת; הנציב: "גרסתו תמוהה"

התלונה נגד השופט כבוב - מוצדקת; הנציב: "גרסתו תמוהה"
שופט העליון קיבל החלטה בשנת 2019 בסכסוך משפטי בו היו מעורבים בעבר ילדיו והסיפור נחשף בכאן חדשות. בעקבות הדברים הוגשה נגדו תלונה והנציב שהם קבע: גרסתו של כבוב תמוהה, אסור היה לו לדון בהליך הזה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חאלד כבוב
צילום: פלאש 90

נציב תלונות הציבור על השופטים, אורי שהם, פרסם היום (רביעי) את החלטתו בתלונה שהוגשה נגד שופט בית המשפט העליון ח'אלד כבוב וקבע כי היא מוצדקת. מדובר בתיק בתשובה לתלונה שהגיש ארגון לביא אחרי החשיפה בכאן חדשות, נימק שהם כי גרסתו של השופט "תמוהה", וכי "היה אסור לו לדון בהליך בו קשורים ילדיו". 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

נימוקו של הנציג שהם

לפי הפרסום, שבעקבותיו הוגשה התלונה, כבוב קיבל בשנת 2019 החלטה בסכסוך משפטי שבו היו מעורבים בעבר ילדיו. צד נוסף בהליך, היה חברו הטוב של בנו. השופטת רות רונן הכריעה כי ההסכם השנוי במחלוקת היה אסור לחלוטין וייתכן שאף מהווה עבירה פלילית.

שהם הוסיף: "גם אם אקבל בדוחק את הסברו של השופט שלא הכיר את אבו ניג'ם, די בעובדה שילדיו היו מעורבים בהליך הקודם שעל בסיסו התנהל התיק כדי למנוע ממנו מליתן החלטה". הוא המשיך: "לדברי השופט עובדה זו לא הייתה ידועה לו ועל כך יש לתמוה. שכן, לבקשה למתן צו מניעה צורף הסכם הפשרה שבו מופיעים ילדיו של השופט כמייצגי הנתבעים ובנו ווליד כבוב חתום כמי שאישר אותו. עיון בתיק המדובר, כפי שהשופט ציין שעשה, היה מגלה כי ילדיו קשורים בהליך והיה עליו לוודא שלא לדון בתיק ולא לקבל החלטה". 

תחילתו של הסיפור בתביעה שהגישה לפני מספר שנים משפחתו של מוחמד אבו ניג'ם, באמצעות עורך הדין, חאלד אזברגה נגד משפחת שמש, שלהם 75% בחברת זלמן ארן, שהוקמה לצורך פרויקט תמ"א 38 בחולון. בתביעה נדרש חוב בסך שלושה מיליון שקלים. משפחת שמש לא הגישה כתב הגנה אלא מיהרה לחתום על הסכם פשרה ולמעשה לשלם את הכול. את משפחת שמש ייצגו ילדיו של השופט כאבוב, עורכי הדין ואליד, אמיר, מוחמד ונבילה כבוב. הפשרה קבעה כי החברה תמכור לאבו ניג'ם דירת גג על חשבון החוב שלה וההסכם קיבל תוקף של פסק דין.

בעלי מניות המיעוט בחברה, משפחת פנסו, גילו בהמשך על ההליך והגישו בקשה לצו מניעה בבית המשפט הכלכלי. השופטת רות ארנן קיבלה את הבקשה ומתחה ביקורת חריפה על התנהלות משפחת שמש. לדברי רונן, התרמית הוכחה ברף גבוה מאוד של הוכחה.

רואה החשבון אבו ניג'אם שהגיש את התביעה נגד משפחת שמש, היה רואה חשבון של ילדיו של השופט כבוב. אם לא די בכך, הוא גם חבר ותיק וקרוב של ווליד כבוב. השניים הצטלמו באירועים חברתיים, ויצאו לחופשות משותפות. לאחר החלטת השופטת רונן הגיעו ראיות נוספות ובעלי מניות המיעוט הגישו בקשה במעמד צד אחד נגד שמש וביקשו לצרף לכתב התביעה את אבו ניג'אם. להפתעתם, את ההחלטה לדחות את הבקשה במאמץ צד אחד קיבל דווקא השופט כבוב.

"לאחר שעיינתי בבקשת המבקשת למתן צווי מניעה וצווי עשה על נספחיה, לא מצאתי כי יש מקום להיעתר לבקשה במאמץ צד אחד", כתב כבוב, שכאמור אבו ניג'אם משמש כרואה החשבון של ילדיו. לאחר שהוגשה הבקשה בעניין, כבוב פסל את עצמו. בשנת 2021 נרצח רואה חשבון אבו ניג'אם ובתו של השופט כבוב, עו"ד מרים כבוב, מונתה למנהלת העיזבון שכלל את הדירה. 

השופט חאלד כבוב מסר בתגובה לפרסום כי "בשבוע המדובר שימש השופט תורן במחלקה הכלכלית בשים לב לסד הזמנים ראה השופט לנכון להורות על קבלת תגובת הצדדים שכנגד בלי להכריע בבקשות עצמן. כן הורה שאלה יידונו בפני המותב שדן בתיק העיקרי המצוי בכל פרטי הסכסוך. אין ולא הייתה לשופט היכרות עם מי מהצדדים בתיק שהונח לפניו". 

בכאן חדשות פורסמו על אירועים נוספים שבהם היה מעורב השופט כבוב. הוא תועד בשורת פוסטים ברשתות החברתיות, אשר מקדמים באמצעותו את משרד עורכי הדין של בתו מרים כבוב, דבר שלכאורה נוגד את כללי האתיקה לשופטים.

כך לדוגמה, משרד עורכי הדין של מרים כבוב פרסם בדף האינסטגרם תמונת ענק של השופט כבוב, כשהוא עצמו מצטלם על רקע התמונה. תמונת הפרופיל של משרד עוה"ד של בתו מציג את הבת לצד אביה השופט. פוסט נוסף שמקודם בתשלום מציג תמונת ענק נוספת של האב במשרד.

במקרה נוסף, סרטון תדמית של המשרד מציג את הבת פותחת את דלתות המשרד, כאשר מאחוריה ניצבת תמונת הענק של שופט העליון כבוב עם גלימת השופט ופטיש השופט. בהזדמנויות אחרות העלתה עורכת הדין כבוב פוסטים של אביה השופט כשהוא מבקר אותה במשרדה כאשר מאחוריו תמונתו במדי השופט.

הפופולריים