החטוף ששוחרר לואיס הר לעיתון בריטי: "אמרו לנו כל יום שבישראל רוצים שנמות - בסוף זה נכנס לראש"

לואיס הר בריאיון: אמרו לנו כל יום שבישראל רוצים שנמות
הר, שנחטף לעזה עם ארבעה מבני משפחתו וחולץ על ידי כוחות הביטחון, סיפר ל"דיילי מייל": "ניסו לבצע בנו לינץ', אחד השובים אמר שהוא רוצה להתחתן עם מיאה, ואז איים עלינו בסכין"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פרננדו מרמן, לואיס הר
צילום: דובר צה"ל

לואיס הר, ששוחרר משבי חמאס על ידי כוחות הביטחון, סיפר בריאיון לעיתון "דיילי מייל" על האירוע שבו נחטף ועל התקופה הארוכה בשבי בעזה, שם היה עם ארבעה מבני משפחתו.

הר סיפר לעיתון כי בשבי חווה לוחמה פסיכולוגית מתמדת. "הם אמרו שלא כדאי לנו לצאת החוצה, שייהרגו אותנו, וסיפרו לנו על כל כישלון של צה"ל ועל כל החיילים שנהרגו". עוד סיפר: "הם אמרו שקיבוץ ניר יצחק הושמד ושאין לנו לאן לחזור, הורו לנו לדבר בלחש כדי שמל"טים לא ישמעו אותנו, אחרת יעבירו את המידע לנתניהו שישלח מטוסים להפציץ אותנו, כי הוא לא רוצה עסקה". הר הוסיף כי שוביו "חזרו מדי יום על כך שבישראל רוצים להרוג אותם, בסוף זה נכנס לך לראש".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

ביום החטיפה, סיפר, המחבלים פרצו לבתים, בזזו מכל עבר כשגופות מונחות ברחבי הקיבוץ. "זה היה כמו סרט. הם לא התחשבו בנו כלל והתייחסו אלינו כאילו אנחנו כלבים ולא בני אדם". כשהגיעו לעזה, נתקלו בהמון חוגג שניסה לבצע בהם לינץ', ואחרי נסיעה הגיעו לבניין קטן בעזה, שם פתחו להם החוטפים שער למנהרה שהייתה מלאה במחבלים. 

הר סיפר כי במשך שלוש שעות הלכו ברשת המנהרות חמשת בני המשפחה כשהם יחפים ואף זחלו על ברכיהם, כשהמחבלים מנווטים באמצעות פתקים שהיו ברשותם. "היה חושך מוחלט. לא היה אוויר, זה הרגיש כאילו לעולם לא נצא משם". בשלב מסוים הגיעה למקום קבוצת מחבלים נוספת שהחלה לצעוק לעברם"יהודים, יהודים" והר השיב בצעקות: "ארגנטינה, מסי, מסי". 

על כלבתה של קרובת משפחתו מיאה ליימברג, שהוברחה עמם לשבי, סיפר הר: "היא לא  יודעת שהיא כלבה, היא חושבת שהיא בובה". לבסוף עלו החטופים שוב אל פני הקרקע, ולאחר יומיים הועברו לדירה אחרת. הר סיפר לעיתון כי בני המשפחה המציאו כינויים בספרדית לחוטפים, כדי שלא יבינו על מי הם מדברים. לדבריו, אחד המחבלים הביע עניין במיאה בת ה-17 ואמר שהוא רווק ורוצה להתחתן איתה. הר אמר לו להפסיק ובתגובה אמר לו השומר: "יש לנו כאן זאב". לאחר מכן חזר המחבל לחדר כשבידו סכין גדולה, ושיחק איתה כדי להפחיד את המשפחה.

הפופולריים