פרסום ראשון

משפחות שכולות לגלנט: "מנע מנציגי ממשלה לנאום בבתי העלמין ביום הזיכרון" 

משפחות שכולות לגלנט: "מנע משרים לנאום בבתי העלמין" 
כ-300 בני משפחות שכולות חתמו עד כה על המכתב שצפוי להישלח לשר הביטחון בבקשה לתת את רשות הדיבור ביום הזיכרון לנציג משפחה שכולה מ-7 באוקטובר במקום לנציגי הממשלה. בן שכול: "חוששים מעימותים, זה עלול להתפוצץ"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בית העלמין קריית שאול, 2009
צילום: רוני שוסטר, פלאש 90

משפחות שכולות חתמו על מכתב שצפוי להישלח לשר הביטחון יואב גלנט בבקשה למנוע מנציגי ממשלה לנאום בבתי העלמין הצבאיים ביום הזיכרון ולתת את רשות הדיבור לנציג משפחה שכולה מ-7 באוקטובר. כך פורסם היום (שני) לראשונה בכאן רשת ב. 

"אדוני השר, המתח הפנימי בחברה הישראלית הגיע השנה לשיא כואב, הן בשל מחדל 7 באוקטובר והן בשל המאבק על אופי הדמוקרטיה הישראלית. אנו חוששים שהמתח יוביל לפגיעה בקדושת הטקסים ובכבודם של החללים", כתבו בני המשפחות לגלנט.

> הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

עוד הוסיפו בני המשפחות כי "כבר בשנה שעברה הפכו הטקסים לזירת עימות, בעיקר במקומות שאליהם שובצו שרים וחברי כנסת שלא שירתו בצבא או שהסיתו נגד מוסדות המדינה. השנה, לאחר שלצערנו נוספו מאות חללים לבתי העלמין הצבאיים, אנו מבקשים שאירועי יום הזיכרון ישתנו ויותאמו למציאות הישראלית העכשווית".

אורי תובל, שאביו מוטי נפל במלחמת יום הכיפורים, אמר כי "300 משפחות כבר חתמו על המכתב, עוד לפני שפרסמנו דבר. יש השנה פוטנציאל נפיץ, בואו ניתן שנה את הפוקוס למשפחות השכול החדשות". לדברי תובל, "אנחנו חוששים מאוד מעימות. יש קואליציה שלא לקחה אחריות על 7 באוקטובר ומולה משפחות. בבית העלמין זה עלול להתפוצץ". יו"ר יד לבנים אלי בן שם אמר כי אינו יכול להביע עמדה בנושא, אך הוסיף כי הוא מבין את המשפחות.

הריאיון המלא של אורי תובל לרן בנימיני ויגאל גואטה בכאן רשת ב:

בשנה שעברה הודיעו שרים וחברי קואליציה כי הם מתכוונים שלא להגיע לאירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה בשל חשש מעימותים עם המשפחות השכולות על רקע הרפורמה המשפטית. אנשי המחאה גיבשו אז רשימות של שרים וחברי קואליציה שאמורים להשתתף באירועי יום הזיכרון, בדגש על אלה שלא שירתו בצבא, כדי להפגין בהם. 

מובילי מחאת המילואימניקים "אחים לנשק" קראו בשנה שעברה לפעילים שלא להפגין ביום הזיכרון ולא להגיע לבתי העלמין הצבאיים עם חולצות המחאה. יו"ר ארגון "יד לבנים", אלי בן שם, פנה לראשי המפלגות הגדולות וקרא להם להימנע מאמירות פוליטיות שנויות במחלוקת.

הפופולריים