המחאות בירושלים

5 נעצרו בהפגנה בירושלים, קצין משטרה נפצע מהשלכת גדר לעברו

5 נעצרו בהפגנה בירושלים, קצין משטרה נפצע מהשלכת גדר
במקום היו עימותים קשים בין שוטרים למוחים, בהם איילה מצגר, כלתו של יורם מצגר שחטוף בעזה. המשטרה פתחה בחקירה בחשד שמפגין השליך לפיד בוער שפגע בפרש משטרתי. רגב: האחריות לעצור את הטירוף האלים הזה - לפגוע בראש הממשלה ומשפחתו, מוטלת עליכם גורמי הביטחון. תתעוררו!"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עימותים הפגנה חטופים ירושלים F240402CG338
צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

ערב שלישי ברציפות שבני משפחות חטופים ואלפי תומכים הפגינו הערב (שלישי) בירושלים, מול הכנסת וליד בית ראש הממשלה, בדרישה לשחרור 134 הישראלים שבשבי חמאס ברצועת עזה. חמישה נעצרו בהפגנות, שוטר אחד נפצע כתוצאה מגדר ברזל שמפגין העיף לעברו. המשטרה פתחה בחקירה בחשד שמפגין השליך לפיד בוער שפגע בפרש משטרתי. 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

המפגינים דורשים לקיים בחירות לממשלה ולהגעה לעסקת חטופים עכשיו. המוחים ערכו מצעד לפידים אל כיכר פריז ומשם לבית הנשיא. קודם לכן השתתפו אלפים בעצרת מול משכן הכנסת. עימותים קשים התפתחו בין שוטרים למוחים, בהם איילה מצגר, כלתו של יורם מצגר שחטוף בעזה. מפגין אחר נשכב תחת מכת"זית.

השרה מירי רגב התייחסה לאירועים והזהירה מפגיעה בראש הממשלה: "האחריות לעצור את הטירוף האלים הזה - לפגוע בראש הממשלה ומשפחתו, מוטלת עליכם גורמי הביטחון. תתעוררו!" שר האוצר בצלאל סמוטריץ' בתגובה: "מראות של ה-6.10. קורעות את הלב וקורעות את העם. אנחנו במלחמה על הקיום מול אויב אכזר וחייבים לשמור על הביחד שלנו. זה קריטי ליכולת העמידה שלנו מול הלחצים הבינלאומיים לעצירת המלחמה".

זעם קרובי החטופים מופנה בתקופה האחרונה בעיקר לעבר ראש הממשלה בנימין נתניהו. אימו של החטוף מתן צנגאוקר, עינב, תקפה בחריפות את נתניהו, כינתה אותו "פרעה", ואמרה שהוא ממיט על ישראל מכת בכורות. "ממשלתך והשופרות שלך קוראים לנו בוגדים", הטיחה. "אתה הוא הבוגד - בגדת בעמך, בגדת במצביעיך, בגדת במדינת ישראל".

ח"כ זאב אלקין מהימין הממלכתי התייחס בחשבון הטוויטר שלו: "‏אין מקום להפרת חוק ולפגיעה בשוטרים! ‏אין מקום לאלימות משטרתית ולשימוש מופרז בכח! ‏אנא עצרו! אנחנו לא אויבים אחד לשני".

במשטרה מסרו כי שוטרים פעלו "לאבטחת המוחים הרבים ולשמירה על שלום הציבור והסדר הציבורי". אך לדבריה, "חלק מהמוחים החליט להתפרע ולנסות להגיע סמוך לבית ראש הממשלה, בניגוד להחלטת בית המשפט. המשטרה בלמה אותם והרחיקה לאחור את אלו שלא נשמעו להוראות השוטרים למרחק המותר להפגנה במקום. כמו כן, כמה מפרי סדר הזיזו גדרות משטרתיים במטרה לחסום צירים נוספים ולהפר את הסדר, וחלקם השליכו לפידים לכיוון פרשי המשטרה - מעשה מסוכן, פסול וחסר אחריות.".


השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הגיב לניסיון המפגינים להגיע ליד בית ראש הממשלה: "רק בשבוע שעבר התרעתי בפני ראש השב"כ על הזלזול באבטחת ראש הממשלה ונענתי בביטול. אני דורש משב"כ להתעורר באופן מידי ולקחת ברצינות את אבטחת ראש ממשלת ישראל ומשפחתו. סיטואציה שבה אלפי אנשים פורצים לאזור בית ראש הממשלה ושב"כ עוצם עיניים היא בלתי מתקבלת על הדעת".

בתוך כך, בישראל מביעים אופטימיות בדבר הסיכויים לקבל תשובה חיובית מחמאס לגבי המגעים לעסקת חטופים בימים הקרובים. גורם בכיר המעורב במשא ומתן אמר לכאן חדשות כי יהיה קשה מאוד עד בלתי־אפשרי להגיע לעסקה עם חמאס אם ההצעה החדשה של ישראל תידחה, משום שאיו אפשרות להתגמש יותר.

הפופולריים