תגלית בת 6,000 שנה: כלי שנהב נדיר "קם לתחייה"

תגלית בת 6,000 שנה: כלי שנהב נדיר "קם לתחייה"
ברשות העתיקות שחזרו כלי שנהב שנמצא בחפירות ארכיאולוגיות - שיוצג בכנס פרהיסטוריה בירושלים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כלי שנהב נדיר
צילום: אמיל אלג'ם, רשות העתיקות

כלי נדיר בן כ-6,000 שנה, עשוי מחט של פיל, התגלה בחפירות ארכיאולוגיות בדרום הארץ. ברשות העתיקות פרסמו היום (שלישי) שהממצא העתיק מעיד על סחר חליפין שהתקיים באזורנו עם מצריים כבר בתקופה הכלקוליתית. הוא נמצא בחפירה ארכיאולוגית כשהוא מפורר לחתיכות, ו"קם לחיים" במעבדות רשות העתיקות.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

כלי שנהב העשוי מחט של פיל, המתוארך לתקופה הכלקוליתית, התגלה בחפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות ליד באר שבע. הכלי הנדיר, המכונה במחקר "קנקנית", מעיד על קשרי סחר חליפין שהתקיימו בין ארץ ישראל ומצרים כבר לפני 6,000 שנה.

כלים עתיקים. צילום: אמיל אלג'ם, רשות העתיקות

זוהי הפעם הראשונה שנמצא כלי שנהב כזה, מהתקופה הכלקוליתית, באזורנו. הכלי, שהתגלה בשנת 2020 כשהוא מפורר לחתיכות, הגיע למעבדות רשות העתיקות והורכב מחדש בתהליך שימורי מורכב. הוא יוצג לראשונה, כחלק מכנס העמותה הישראלית לפרהיסטוריה בירושלים.

בחפירה הארכיאולוגית שערכה רשות העתיקות בחורבת רקיק שליד באר שבע, נחשפה התיישבות קדומה ובה חללים תת-קרקעיים שנחצבו באדמת הלס. לקראת סיום החפירה, כאשר מתעד רשות העתיקות, אמיל אלג'ם, עסק במדידות אחרונות, הוא הבחין לפתע בקצהו של כלי בזלת.

בעקבות זאת, הורחבה החפירה, ונחשפו שלוש קערות גדולות ומרשימות. אלה, הוצבו כאשר שתיים מתוכן ניצבות זו לזו והשלישית הונחה מעליהן כמעין מכסה. כאשר הוסרה הקערה העליונה, התברר כי היא מכסה קערה מלאה בעפר, שבתוכה נמצאו שברי כלי עשוי שנהב -חומר יקר ונדיר.

חפירות ליד באר שבע. צילום: דוידה דגן, רשות העתיקות

"הממצא מעצים את ההבנה שלנו על התקופה הכלקוליתית ועל הקשרים התרבותיים והמסחריים של האזור עם תרבויות שכנות ורחוקות", אומרים החוקרים. "אחת השאלות המעניינות ביחס לכלי", מוסיפים לוי-חברוני וד"ר מילבסקי, היא אם הביאו אותו לכאן כשהוא כבר מעוצב, או שחט הפיל הובא כחומר גלם לארץ ועוצב לכדי כלי ע"י אמן מקומי.

"גודל הכלי שנחשף כ-20 ס"מ, והוא מרהיב ויוצא דופן בעיצובו.הכלי עשוי היטב תוך מיקסום ניצול החט – שכאמור, היה חומר יקר, בגילוף. אם הכלי נעשה בארץ, הרי שהדבר מצביע על רמה גבוהה של בעלי מלאכה שישבו כאן, והכירו את העבודה עם שנהב, כמו גם את האנטומיה של הפיל".

הפופולריים