פרשת רצח הנער ניסים שטרית: כתב האישום נגד בני זאבי - בוטל

רצח הנער ניסים שטרית: כתב האישום נגד בני זאבי - בוטל
עורך דינו של זאבי טען לאורך כל הדרך להתיישנות התיק. מאיר, אחיו של ניסים: "התחושה שלי קשה מאוד. אני נלחמתי שהציבור החרדי יצא מהכתות כאלה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בני זאבי
צילום: ורד פלמן

פרשת הרצח וההיעלמות של הנער ניסים שטרית: בית המשפט המחוזי בירושלים החליט לקבל הבוקר (שני) את טענת ההתיישנות מטעמו של בני זאבי ועל כן - כתב האישום בוטל. עיקר הוויכוח בנוגע להתיישנות נגע לפעולת חקירה שבוצעה בשנת 2010 ולדברי סנגורו של זאבי, "לא הייתה פעולה שקטעה את מרוץ ההתיישנות בתיק". במסגרת הטיעון להתיישנות העיד גם יואב סגלוביץ', מי שהיה ראש אגף החקירות והמודיעין באותה התקופה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

השופטים בהחלטתם קבעו: "במקרה זה, בשנת 2010 התקיימו מספר פעולות שנעשו על ידי חוקרי משטרה במטרה לקבל דגימות דנ"א מבני משפחה של המנוח. המחלוקת בין הצדדים היא האם יש לראות בפעולות אלו 'חקירה על פי חיקוק'. בפסקי דין קודמים נקבע שפעולות לצורך איתור נעדרים משתייכות לתפקיד של שמירה על ביטחון הציבור. דהיינו, פעולות אלה כלולות בגדר התפקיד של 'קיום הסדר הציבורי ובטחון הנפש והרכוש', ואינן חלק מהתפקיד ה'חקירתי' של המשטרה, מעיסוקה של המשטרה ב'מניעת עבירות וגילויין, ובתפיסת עבריינים והעמדתם לדין'".

מאיר שטרית, אחיו של ניסים שניהל את המאבק: "התחושה שלי קשה מאוד. אני נלחמתי שהציבור החרדי יצא מכיתות כאלה, זה לא היה בשבילי מאבק פרטי. יותר זה לא יקרה, גם זאבי יצא מזה מצולק. אני מקווה שהפרקליטות תתעשת ותגיש ערעור לעליון".

שני חזיזה, עיתונאית ויוצרת הדוקו "רב הנסתר" ששודר בכאן 11 אמרה בסוף הדיון: "ההחלטה של בית המשפט לקבל את הטענה על התיישנות ולבטל את כתב האישום נגד זאבי היא תוצאה ישירה של רשלנות פושעת של משטרת ישראל, שעל אף שקיבלה תחקיר מוכן, שפיענח שני מקרי רצח והביא לפתחה עדויות וראיות, הצליחה לפשל".

"מצער אותי מאוד כעיתונאית ולא פחות כאזרחית, לגלות שלמרות העבודה ארוכת השנים שהושקעה בתחקיר הנאשם ברצח לא יעמוד לדין. העובדה שהמשטרה לא רעננה תיקי רצח ומאפשרת לנאשמים ברצח לחמוק מעונש , היא סוגייה ראויה ומתבקשת לתחקיר חדש", אמרה חזיזה.

עורך הדין רצון דרחי, סנגורו של בני זאבי: "בית המשפט קיבל את הטענה שלנו שלא ניתן היה להגיש את כתב האישום בשל התיישנות. ניהלנו משפט לא פשוט, אבל התברר שלא ניתן להגיש כתב אישום נגד זאבי ונגד נוספים בפרשה. נברך את בית המשפט על האומץ להיות מסוגלים לקבל את ההחלטה הזו בתיק רצח. מעבר לזה, אני משוכנע בחפותו".

תגובת פרקליטות מחוז ירושלים לביטול כתב האישוםי: "פעולות החקירה שבוצעו על ידי המשטרה בתיק לאורך השנים הביאו לקטיעת מירוץ ההתיישנות. הפרקליטות תלמד את החלטת בית המשפט ותשקול את צעדיה בהמשך".

לפני כשנתיים נעצרו שלושה חשודים במעורבות בפרשת רצח הנער ניסים שטרית, שאירע בשנת 1986. פתיחת תיק החקירה מחדש הגיעה בזכות פרסום הסרט "רב הנסתר", המגולל את סיפורה של קהילת שובו בנים ושודר בכאן 11. פתיחת התיק הביאה להגשת כתבי אישום נגד שניים מהחשודים ולמעצרם של חשודים נוספים, בהם ראש עיריית ביתר עילית מאיר רובינשטיין.

לפי כתב האישום, השניים שותפים לרציחתו של שטרית כחלק מפעילות "משמרות הצניעות" מטעם קהילת "שובו בנים" בראשה עומד אליעזר ברלנד. כתבי האישום מתארים כי שטרית נחטף והותקף על ידי אנשי "משמרות הצניעות" כמה חודשים טרם מותו, בשל חשדם כי הוא מקיים מפגשים עם נשים, דבר המנוגד לנורמות הדתיות בהן החזיקו אנשי הקהילה. בשנת 2023 ולבקשת כאן חדשות, התיר בית משפט השלום בירושלים לפרסם כי בנימין זאבי, בנו של השר לשעבר רחבעם זאבי, הוא אחד הנאשמים ברציחת הנער

הפופולריים