מצוקת ענף הפסיכיאטריה

זעקת האם בוועדת הבריאות: "בחג האחרון הבן שלי ניסה להתאבד ולא היה תורן"

זעקת האם בוועדה: "הבן שלי ניסה להתאבד ולא היה תורן"
מחסור חמור בפסיכיאטרים במחלקות בבתי החולים, על רקע הקושי לאייש את המשרות בשירות הציבורי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אייל מרגולין, פלאש 90
צילום: אייל מרגולין, פלאש 90

ועדת הבריאות קיימה הבוקר (רביעי) דיון במחסור החמור בפסיכיאטרים במחלקות בבתי החולים, על רקע הקושי לאייש את המשרות בשירות הציבורי. אורית, אם לשלושה מתמודדי נפש, סיפרה בדיון: "בחג האחרון הבן שלי ניסה להתאבד. בבית החולים הקרוב, לא היה פסיכיאטר תורן". 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

"יום אחד הודיעו לי שהרופאה יצאה לשמירת הריון - ואין רופא מחליף. חברות שלי שילדיהן מטופלים בנס ציונה, קיבלו הודעה שהרופא שבר את הרגל, ואין פסיכיאטר אחר שיקבל את הנערים", המשיכה. מנתוני המועצה לשלום הילד עולה כי בשלושת החודשים הראשונים למלחמה חלה עליה של 33% בקרב נערים ונערות בגילאים 12-17 שאובחנו על ידי קופות החולים כסובלים מחרדה, לעומת החודשים המקבילים בשנה הקודמת.

מעבר למחסור הקיים בכוח אדם, יש צפי למחסור של כ-350 פסיכיאטרים בשנים הקרובות. מנתוני מרכז המחקר והמידע של הכנסת עולה כי שליש מהפסיכיאטרים בישראל הם מעל לגיל פרישה, ושליש נוסף קרוב לפרישה. בנוסף, מספר הפסיכיאטרים לנפש נמצא בירידה משמעותית בעשור האחרון, וקצב הפרישה לגמלאות גבוה יותר מקצב הנפקת תעודות פסיכיאטריה.

פרויקט ההנצחה הדיגיטלי של כאן חדשות: תיעודים ועדויות מטבח 7 באוקטובר

פרופסור דורון גוטהלף, מנהל החטיבה לפסיכיאטריית ילדים ונוער בבית החולים ספרא לילדים בשיבא, אמר כי 46% מהמומחים בפסיכיאטריית ילדים ונוער עזבו בשנים האחרונות, כאשר חלק ניכר מהם עזבו לחו"ל. לדבריו, בקרב מתמחים רק 18% העידו שהם מתכננים להישאר במערכת הציבורית בתום ההתמחות.

בסוף שנת 2022 החזיקו כ-1500 רופאים ורופאות ברישיון לעסוק בפסיכיאטריה. 34% מהם מעל גיל 67, גיל הפרישה. קרוב לשליש מבעלי התעודות בין הגילאים 55-65, מתחתיו. לפי אותו הדוח, 376 הם בעלי תעודת מומחה בפסיכיאטריית ילדים ונוער, כאשר 284 מהם רופאים עד גיל 67. כלומר, כרבע מהמומחים בפסיכיאטריה של הילד הם מעל גיל הפרישה. 

 

 

הפופולריים