פרסום ראשון

לא רק היועמ"שית: משרד האוצר נגד הצעת חוק הגיוס

לא רק היועמ"שית: משרד האוצר נגד הצעת חוק הגיוס
בנוסח העמדה שגיבש הדרג המקצועי באוצר, והגיע לידי כאן חדשות, נכתב: "שינוי הנסיבות בעקבות המלחמה מביא לכך שישנו צורך כלכלי משמעותי בגיוס הגברים החרדים" • ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה מוקדם יותר היום פה אחד את חוק הגיוס, בניגוד לעמדת הייעוץ המשפטי: "ההצעה מתעלמת מהצרכים החדשים והדחופים של צה"ל"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גיוס חרדים
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

משרד האוצר העביר היום (חמישי) את עמדתו ביחס לחוק הגיוס לוועדת השרים לחקיקה, לפיה ההצעה לא תצליח להגשים אף אחת מהתכליות שלה. שכן, היא אינה תגדיל את שיעור גיוס החרדים באופן שיקל על הנטל הכלכלי במשק ואף לא תגדיל את שיעור השתתפותם של הגברים החרדים בשוק העבודה.

עקבו אחר ערוץ הוואטסאפ של כאן חדשות

בנוסח העמדה שגובשה על ידי הדרג המקצועי והגיע לידי כאן חדשות נכתב: "שינוי הנסיבות בעקבות המלחמה מביא לכך שישנו צורך כלכלי משמעותי בגיוס הגברים החרדים. אולם, קביעת יעדי גיוס ועיצומים על אי עמידה בהם אינה מהווה כלי אפקטיבי להגדלת שיעור הגיוס". עוד נטען כי גיל הפטור כפי שהוא מוצע בחוק, גבוה מגיל השחרור מהצבא של המשרתים, דבר הפוגע בהשתלבותם של גברים החרדים בשוק העבודה - השתלבות קריטית לכלכלה הישראלית. 

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה מוקדם יותר היום פה אחד את חוק הגיוס. זאת, בהסתמך על דין רציפות, אף שהייעוץ המשפטי לממשלה הציג חוות דעת ולפיה יש מניעה משפטית, משום שעל הוועדה לקבל תחילה עובדות מעודכנות, ועמדה מעודכנת של מערכת הביטחון. השרים הציעו להצביע בניגוד לעמדת היועמ"ש, והחרדים נעדרו מהדיון.

בחוות הדעת שנכתבה על ידי נציג היועצת המשפטית, גיל לימון, נטען כי קיימת מניעה משפטית לקדם את חוק הגיוס שאושר בממשלה הקודמת. "ההצעה מתעלמת מהצרכים החדשים והדחופים של צה"ל, נעדרת תשתית עובדתית ומתעלמת מעמדת שר הביטחון", נכתב. בעמדה שגיבש לימון נכתב כי "מטרת כינוס וועדת השרים דווקא היום היא בשל ההליך המשפטי בבג"ץ ולא נעשה הליך סגור לאישור וקידום ההצעה.

הפופולריים